Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր՝  նոյեմբերի 17-ին, այցելել է մայրաքաղաք Ստեփանակերտի Թումանյան փողոցում կառուցվող բազմաբնակարան շենքի շինհարթակ եւ ծանոթացել այնտեղ կատարվող աշխատանքների ընթացքին:
Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ երկրի ղեկավարը կարեւորել է բոլոր նորմերին համապատասխան որակյալ շինարարության իրականացումը եւ ժամանակակից ճարտարապետական լուծումների կիրառումը:
Նույն օրը Բակո Սահակյանը մասնակցել է մայրաքաղաքում նոր ոսկու վերամշակման կենտրոնի բացման արարողությանը եւ ծանոթացել կենտրոնի աշխատանքային պայմաններին:
Նախագահը նշել է, որ աշխատանքների ճիշտ կազմակերպման դեպքում Արցախի ոսկերչական արտադրանքը կարող է պահանջված լինել միջազգային շուկայում՝ շեշտելով այստեղ Հայաստանի եւ սփյուռքի հետ համագործակցության անհրաժեշտությունը:

STEPANAKERT. – President of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic/NKR), Bako Sahakyan, on Friday visited the construction site of an apartment building in capital city Stepanakert, and got acquainted with the activities being carried out there.
Sahakyan noted the importance of high-quality construction in accordance with all the norms and application of modern architectural solutions, Central Information Department of the Office of the NKR President informed Armenian News-NEWS.am.
On the same day, the President attended the opening ceremony of the new gold processing center in Stepanakert, and got familiarized with the working conditions of this enterprise.
Bako Sahakyan noted that if relevant works are properly organized, Artsakh jewelry will be in demand in international markets, and highlighted the respective need for cooperation with Armenia and the Armenian diaspora.