Սպիտակ տունը երկու փորձարարական մարտավարություն է մշակել, եթե Հյուսիսային Կորեան հրթիռային գրոհ սկսի ամերիկյան տարածքում, գրում է The New York Times-ը:
Առաջինը նախատեսում է կիբերգրոհների կազմակերպում Հյուսիսային Կորեայի բալիստիկ հրթիռների համակարգերի եւ «սաբոտաժի այլ միջոցների» վրա, որոնք կկանխեն գործարկումը:
Երկրորդ մարտավարությունը նախատեսում է անմիջապես խփել հրթիռները, երբ նրանք անցնում են «արագացման փուլը»: Պարբերականը նշում է, որ գործարկումից անմիջապես հետո բալիստիկ հրթիռները ավելի նկատելի ու թեթեւ թիրախ կլինեն: Դրանք խփելու համար ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը առաջարկում է օգտագործել կործանիչներ եւ անօդաչուներ:
Սակայն, եթե նրանց չհաջողվի խնդիրը կատարել, վերջին հույսը կլինի որսող հրթիռը:
Այս փորձարարական մարտավարությունների իրականացման համար Սպիտակ տունը Կոնգրեսից 4 միլիարդ դոլար է խնդրել: Ընդ որում՝ ավելի վաղ Կոնգրեսը Հակահրթիռային պաշտպանության գործակալությանն  արդեն հատկացրել էր  8 միլիարդ դոլար:

Белый дом придумал две экспериментальные стратегии на случай ракетной атаки КНДР по американской территории, пишет  Gazeta  со ссылкой на The New York Times.
Первая предусматривает организацию кибератак на системы запуска баллистических ракет КНДР и «другие способы саботажа», которые позволят предотвратить запуск.
Вторая стратегия предлагает непосредственно сбивать ракеты, когда они проходят «фазу ускорения». Газета отмечает, что сразу после пуска баллистические ракеты будут более заметной и легкой целью. Чтобы их сбить, администрация американского президента предлагает использовать истребители и беспилотники.
Однако если им не удастся выполнить задачу, последней надеждой будет только ракета-перехватчик.
Для реализации этих экспериментальных стратегий Белый дом запросил у конгресса $4 млрд. При этом ранее конгресс уже выделил Агентству по противоракетной обороне $8 млрд.