Ոմանք արդեն 50 տարեկանում են սկսում մտածել թոշակի անցնելու մասին։ Սակայն ամերիկյան նավատորմի վետերան 94-ամյա Սարգիս Թաթիկյանը չի կիսում այդ տեսակետը։
Թաթիկյանը, որը ծագումով հայ է, վերջերս արժանացել է ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի հրամանատարության մրցանակին՝ ռազմածովային նավատորմում իր 75-ամյա ծառայության համար։ Սարգիս Թաթիկյանը ԱՄՆ ՊՆ պատմության մեջ ամենաերկարամյա ծառայողն է։
«Ես 19 տարեկանում եմ սկսել ծառայել ՌՕՈՒ Գլխավոր վարչությունում որպես քաղաքացիական ռադիոտեսուչ։ 1943-ի ապրիլին, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, ես ընդունվեցի ԱՄՆ ռազմածովային նավատորմ ու դարձա նավաստի»,- պատմել է Սարգիս Թաթիկյանը  NEWS.am-ին տված հարցազրույցում։
Սարգիս Թաթիկյանի ընտանիքն ԱՄՆ է տեղափոխվել՝ Հայոց ցեղասպանությունից փրկվելու համար։ «Հայրս կարողացել է Հայոց ցեղասպանության ժամանակ ողջ մնալ ՝ փախչելով ԱՄՆ։ Նա  1919-ին  բնակություն է հաստատել Նորֆոլքում, Վիրջինիա նահանգում ու աշխատանքի ընդունվել տեքստիլ արտադրամասում։ Մայրս ու նրա ընտանիքը սկզբում փախել էին Ֆրանսիա, մինչեւ ԱՄՆ տեղափոխվելը։ Հորս ընկերը նրան հեռակա ծանոթացրել էր մորս հետ ու նրանց միջեւ  նամակագրական կապ էր սկսվել,  որից հետո մայրս տեղափոխվել է ԱՄՆ՝ հորս մոտ։ Նրանք ամուսնացել են 1921-ին»,- պատմում է Սարգիսը։
Այն հարցին՝ արդյոք ինքը կամ իր ընտանիքի անդամներից որեւէ մեկը եղել են Հայաստանում ՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի վետերանը պատասխանում է, որ դրան խանգարել է Սառը պատերազմը։ «Խորհրդային միության ու ԱՄՆ-ի միջեւ սառը պատերազմի պատճառով դժվար էր ստանալ վիզա ու Հայաստան մեկնել , երբ ես երիտասարդ էի»,- բացատրում է Թաթիկյանը։
75-ամյա ծառայությանը նվիրված արարողության ժամանակ ԱՄՆ ՌԾՈՒ ծառայողը ստացել է շնորհավորանքներ, պարգեւատրություններ ու շնորհակալական նամակներ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփից, Սենատի զինված ուժերի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ, սենատոր Ջոն Մաքքեյնից, պնախարար Ջեյմս Մեթթիսից ու ՌԾՈՒ քարտուղար Ռիչարդ Սփենսերից։
1979-ի հունիսին Թաթիկյանը նշանակվել է ՌԾՈՒ փոքր ու արտոնյալ ձեռնարկությունների հետ կապերի վարչության փոխտնօրեն։ Նա շարունակում է աշխատել այդ նույն վարչությունում, որտեղ հիմա զբաղեցնում է փոքր բիզնեսի ծրագրի գրասենյակի փոխտնօրենի պաշտոնը։ Վարչության փորձագետների գնահատականներով՝ այդ պաշտոնում Թաթիկյանի գործունեության ընթացքում փոքր ձեռնարկությունները 100 մլրդ դոլար ընդհանուր արժողության պայմանագրեր են ստացել։
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչն է ամենից հետաքրքիր համարում իր աշխատանքում, նա ասում է․ «Օգնելով մարդկանց, որոնք փոքր բիզնես ունեն, ես ասես զգում եմ իմ անձի կարեւորությունը։  Կարծում եմ, որ աշխատանքը կարևոր է առողջության համար։ Ցանկացած տարիքում պետք է անել որեւէ կարեւոր բան։ Մարդկանց պատճառ է պետք, որպեսզի ամեն առավոտ վեր կենան անկողնուց»։

YEREVAN. – Some people start thinking about retirement even in their 50s, but Sargis Tatigian, 94, is not the case. Mr. Tatigian, Armenian by origin, has been recently honored by Naval Sea Systems Command (NAVSEA) for his 75 years of dedicated service to the Navy.
Mr. Tatigian, who is the longest serving civil servant in the history of the U.S. Defense Department, started his career back in 1943.
“I began working for the Department of the Navy as a civilian radio inspector at age 19. In April of 1943, during World War II, I enlisted in the U.S. Navy and became a sailor,” Sargis Tatigian said in an e-mail interview with Armenian News-NEWS.am.
Mr. Tatigian’s father settled in the U.S. after escaping the Armenian Genocide in the Ottoman Empire.
“My father escaped the Armenian Genocide by fleeing to the United States. He settled in Norfolk, Virginia around 1919 and became a textile worker. My mother and her family originally fled to France before coming the United States. A friend of my father introduced my mother to him long distance and they began to correspond by letter until she came to the United States. They were married in 1921,” he said.
Asked whether he or his family ever visited Armenia, he explained that it was difficult to do because of the Cold War.
“Because of the Cold War between the Soviet Union and the United States it was difficult to get a visa and travel to Armenia when I was a younger man,” Mr. Tatigian explains.
At the ceremony honoring his 75 years of service, Tatigian received congratulations, honors and letters of appreciation from President of the United States Donald Trump, Senate Armed Services Committee Chairman Sen. John McCain (R-Ariz.), Secretary of Defense James Mattis and Secretary of the Navy Richard Spencer.
In June 1979, Tatigian was appointed NAVSEA's associate director of the Small and Disadvantaged Business Utilization Office. He continues to work in the same position, where his title is now associate director in the renamed Small Business Program Office. The Navy Office of Small Business Programs estimates during Tatigian's tenure as a small business advocate, that more than $100 billion in contracts have been awarded to small businesses
When asked what is the most exciting about his job, Tatigian said: “It is deriving a sense of personal worthiness for helping people with small businesses. I think working is a health issue. You should have something worthwhile to do at any age. People need a reason to get up every morning.”