ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Անթալիայում Ռուսաստանի, Թուրքիայի եւ Իրանի արտգործնախարարների հետ հանդիպումն արդյունավետ էր, կողմերը համաձայնել են բոլոր հարցերի շուրջ, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Մենք հավաքվել էինք մեր երկրների նախագահների գագաթաժողովի, որը տեղի կունենա նոյեմբերի 22-ին Սոչիում, նախապատրաստման կոնկրետ մանրամասների վերաբերյալ կարծիքներ փոխանակելու համար: Աշխատանքը շատ արդյունավետ էր, մենք համաձայնել ենք բոլոր հիմնական հարցերի շուրջ եւ նախագահին կներկայացնենք մեր գնահատականները, թե ինչպես առաջ շարժվել, ինչպես ամրապնդել Աստանայի գործընթացը, որը պետք է ստեղծի առավել բարենպաստ պայմաններ Ժնեւի գործընթացի համար, որպեսզի ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի 2254 բանաձեւում նշված խնդիրները լուծվեն», - լրագրողներին ասել է Լավրովը:
Նոյեմբերի 22-ին Սոչիում նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի, Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի եւ Հասան Ռոհանիի հանդիպումը տեղի կունենա: Ավելի վաղ Կրեմլի մամուլի ծառայությունը հաղորդել է, որ բանակցությունների ընթացքում կքննարկվի սիրիական հակամարտության կարգավորումը՝ հաշվի առնելով Աստանայի ձեւաչափով համատեղ աշխատանքը:

Глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что встреча министров иностранных дел России, Турции и Ирана в Анталье была полезной, стороны договорились по всем вопросам, передает РИА Новости.
«Мы собрались, чтобы обменяться мнениями о конкретных деталях подготовки к саммиту президентов наших стран, который состоится 22 ноября в Сочи. Работа была очень полезной, мы договорились по всем ключевым вопросам и будем докладывать президенту наши оценки того, как двигаться дальше, как укреплять процесс Астаны, и который должен создать наиболее благоприятные условия для того, чтобы женевский процесс, наконец, обрел некие действенные инструменты для решения задач, поставленных в резолюции 2254 СБ ООН», — заявил Лавров журналистам.
Встреча президентов Владимира Путина, Реджепа Тайипа Эрдогана и Хасана Роухани состоится 22 ноября в Сочи. Как сообщила ранее пресс-служба Кремля, в ходе переговоров будет обсуждаться сирийское урегулирование с учетом совместной работы в астанинском формате.