Աֆրիկայի հարավի զարգացման համայնքի չորս երկրների առաջնորդները նոյեմբերի 21-ին՝ Անգոլայի մայրաքաղաքի գագաթաժողովում, Զիմբաբվեում տիրող իրավիճակը կքննարկեն:   Նոյեմբերի 19-ին Զիմբաբվեի նախագահ Ռոբերտ Մուղաբեն իշխող կուսակցության  ղեկավարի պաշտոնից հեռացվել է, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Սպասվում է, որ գագաթաժողովում Զիմբաբվեում տեղի ունեցող իրադարձությունները կքննարկվեն», - հաղորդում է Հարավային Աֆրիկայի նախագահ Ջեյկոբ  Զումայի գրասենյակը:  Զուման մտադիր է նիստին որպես միության նախագահ մասնակցել: Բացի այդ, ըստ Open Zambia պորտալի, գագաթաժողովին կմասնակցեն Անգոլայի, Տանզանիայի եւ Զամբիայի առաջնորդները:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ զինվորականները Զիմբաբվեի  Հարարե մայրաքաղաքում վերահսկողության տակ են վերցրել Մուղաբեի նստավայրը եւ հեռուստաաշտարակը: Նախագահը Զումայի հետ հեռախոսազրույցում հաստատել էր, որ զինվորականները նրան տնային կալանքի տակ են պահում:

Лидеры четырех стран, входящих в Сообщество развития юга Африки (САДК), обсудят 21 ноября на саммите в столице Анголы ситуацию в Зимбабве, где 19 ноября президента Роберта Мугабе отстранили от должности главы правящей партии, передает РИА Новости.
«Как ожидается, на саммите будут обсуждаться события, которые разворачиваются в Зимбабве», — сообщает канцелярия президента ЮАР Джейкоба Зумы. Зума, как отмечается, намерен участвовать во встрече в качестве председателя союза. Помимо него, как сообщает портал Open Zambia, на саммите в Луанде будут присутствовать лидеры Анголы, Танзании и Замбии.
Ранее сообщалось, что военные взяли под контроль телецентр в столице Зимбабве Хараре и резиденцию Мугабе. Президент в телефонной беседе с Зумой подтвердил, что военные удерживают его под домашним арестом.