Արցախն ունի անկախ պետականություն հռչակելու նույնքան իրավունք, որքան Բելառուսը, Հայաստանն ու Ադրբեջանը: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 20-ին, Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 10-րդ հոբելյանական նիստի ժամանակ իր ողջույնի խոսքում նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը:
Էդուարդ Շարմազանովն ասել է. «Հարգելի Բոլեսլավ Կազիմիրի,
հայ-բելառուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 10-րդ հոբելյանական նիստի հարգելի մասնակիցներ, ուրախ եմ ողջունելու ձեզ ՀՀ Ազգային ժողովում: Հուսով եմ, որ այսօրվա նիստի ընթացքում արդյունավետ քննարկումներ կծավալվեն: Մեր երկկողմ խորհրդարանական օրակարգը բավականին հագեցած է. ներառում է ինչպես խորհրդարանականների համագործակցության հարցերը միջազգային հարթակներում, այնպես էլ առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանն առնչվող խնդիրները: Հայ-բելառուսական երկկողմ ռազմավարական հարաբերությունների կարեւորագույն կետերից մեկը խորհրդարանական համագործակցությունն է. այդ իմաստով մեր հանձնաժողովն ունի ծանրակշիռ դերակատարում եւ լուրջ անելիքներ:
վերջին տարիների ընթացքում հայ-բելառուսական համագործակցությունն ստացել է նոր բովանդակություն, մասնավորապես մեր խորհրդարանականներն ակտիվ համագործակցում են թե՛ ՀԱՊԿ ԽՎ-ի, թե՛ ԱՊՀ ՄԽՎ-ի եւ թե՛ ԵԱՀԿ ԽՎ-ի շրջանակում: Այնուհանդերձ, թույլ տվեք շեշտել, որ անելիքները դեռեւս շատ են, կան նաեւ թերություններ: Առավել ակտիվ, արդյունավետ եւ համագործակցված աշխատանքի ուղղությամբ պետք է քայլեր ձեռնարկվեն, մասնավորապես երկու երկրների համար զգայուն հարցերում պետք է ունենալ հստակ դիրքորոշում: Այստեղ ուզում եմ նշել, որ դեռեւս 2000 թվականին մեր պետությունները Հավաքական անվտանգության պայմանագրի շրջանակում ընդունել են հայտարարություն, ուր հստակ նշված է, որ ռազմաքաղաքական համագործակցությունը ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների միջեւ պետք է ունենա առաջնային նշանակություն երրորդ երկրների նկատմամբ, որոնք չեն մտնում այդ ռազմաքաղաքական պայմանագրի մեջ, այսօր արդեն ՀԱՊԿ-ի: Կարծում եմ՝ մենք բոլորս հասկացանք, թե ինչի մասին է խոսքը:
Նշեմ նաեւ, որ 2016 թվականի հոկտեմբերին մեր երկրների նախագահները ՀԱՊԿ երեւանյան համաժողովի շրջանակում ընդունել են ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ հայտարարություն: Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը` նշեմ, որ Հայաստանը խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման կողմնակից է՝ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի շրջանակում: Բանակցություններում առաջընթաց ապահովելու համար մենք մերժում ենք խնդրի ռազմական լուծումը եւ դատապարտում ռազմատենչ հռետորաբանությունը: Կարգավորման գործընթացում առաջընթաց ապահովելու համար օր առաջ պետք է կյանքի կոչվեն Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի եւ Ժնեւի պայմանավորվածությունները: Արցախը հռչակել է իր անկախությունը ԽՍՀՄ օրենսդրության համապատասխան եւ ունի անկախ պետականություն հռչակելու նույնքան իրավունք, որքան Բելառուսը, Հայաստանն ու Ադրբեջանը եւ մեր պարտքն է պաշտպանել այդ իրավունքը:

YEREVAN. – The 10th sitting of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia (RA NA) and the National Assembly of the Republic of Belarus was held Monday in Armenia’s capital city of Yerevan, and during which RA NA Vice Chairman, Inter-Parliamentary Committee Co-Chair Eduard Sharmazanov delivered welcoming remarks.
“Dear participants of the 10th jubilee sitting of the Armenian-Belarusian Inter-Parliamentary Committee,
“I am glad to welcome you in the National Assembly. I hope that effective discussions will be held during today’s sitting. Our bilateral parliamentary agenda is rather full: it includes the issues of the parliamentarians’ cooperation on the international platforms, as well as the problems concerning the expansion of trade and economic ties. One of the most important items of the Armenian-Belarusian bilateral strategic relations is parliamentary cooperation; in that sense, our Committee has a weighty role and serious works to do.
“During the last years the Armenian-Belarusian cooperation has got a new content, particularly, our parliamentarians actively cooperate in the frameworks of the CSTO PA, the IPA CIS, and the OSCE PA. Nevertheless, let me stress that we have a lot to do; there are also shortcomings. We should take steps for more active, effective and coordinated work, and particularly, we should have distinct position on the issues sensitive for the two countries. Here, I would like to note that still in the year 2000, our states adopted a statement within the framework of the Collective Security Treaty, where it distinctly reads that politico-military cooperation between the CST member states should be of prior importance towards third countries, which are not included in that politico-military treaty, today already the CSTO. I believe that we all understood what I speak about.
“I also note that in October 2016, the Presidents of our countries adopted a statement on the Nagorno-Karabakh [(Artsakh)] problem’s peaceful settlement within the framework of the CSTO Yerevan Forum. Touching upon the Nagorno-Karabakh conflict, I would like to note that Armenia favors an exclusively peaceful settlement of the problem, [and] within the framework of the [OSCE] Minsk Group Co-Chairmanship format. We refuse a military solution of the problem for ensuring progress in the negotiations, and condemn the bellicose rhetoric. To ensure progress in the settlement process of  Vienna, the Saint Petersburg and Geneva agreements should be brought to fruition, as soon as possible. Artsakh declared its independence in accordance with the USSR laws, and it has the same right to declare an independent statehood as Belarus, Armenia and Azerbaijan, and our duty is to protect that right,” Sharmazanov said in particular.