հաջորդ երկուշաբթի` նոյեմբերի 27-ին, Եվրոպայի խորհրդի հակակուռուպցիոն մարմինը` Կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետությունների խումբը (GRECO), Երեւանում կմասնակցի Հայաստանի կողմից` GRECO-ի վերջին առաջարկությունների իրականացման վերաբերյալ համաժողովին:
Կատարման գնահատման վերջին զեկույցը Հայաստանի վերաբերյալ հրապարակվել է 2016թ. փետրվարին, որը հատկապես անդրադառնում է կոռուպցիայի կանխարգելմանը Ազգային ժողովի անդամների, դատավորների եւ դատախազների շրջանում: Զեկույցում մասնավորապես նշվում է, որ Հայաստանի դատական իշխանությունը առանձնակի հակված է կոռուպցիայի եւ որ անհրաժեշտ է ամրապնդել դրա անկախությունը: Զեկույցը մտահոգություն է հայտնում իշխանությունների ոչ-հստակ տարանջատման, Ազգային ժողովի կենսունակության պակասի եւ հանրությանն առնչվող որոշումների կայացման հարցում անբավարար թափանցիկության վերաբերյալ: GRECO-ն հատկապես առաջարկել է լրամշակել եւ ավելի արդյունավետ դարձնել Ազգային ժողովի անդամների, դատավորների եւ դատախազների կողմից նվերներ ընդունելու կանոնները, ինչպես նաեւ սեփականության վերաբերյալ կանոնավոր կերպով հայտարարագրեր ներկայացնելու, դրանց վերահսկման ու կիրարկման ընթացակարգերը: Առաջարկությունների թվում էին նաեւ Ազգային ժողովի աշխատանքի թափանցիկության բարելավումը, Ազգային ժողովի անդամների վարքագծի կանոնների ընդունումը եւ նրանց կողմից բիզնես գործունեություն ծավալելու սահմանափակումների շրջանցումը կանխելը:
Համաժողովը կազմակերպվում է Եվրոպայի խորհրդի եւ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից: GRECO-ի Գործադիր քարտուղար Ջիանլուկա Էսպոզիտոն համաժողովի հիմնական բանախոսներից է:
Համաժողովը տեղի կունենա նոյեմբերի 27-ին Արմենիա Մարիոթ Երեւան հյուրանոցում։ Համաժողովը կազմակերպվում է «Աջակցություն Հայաստանում դատական բարեփոխումների իրականացմանը» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության եւ Եվրոպայի խորհրդի կողմից եւ իրականացվում է Եվրոպայի խորհրդի կողմից:

Next Monday, 27 November, the Council of Europe's anti-corruption body, the Group of States against Corruption (GRECO), will participate in a conference in Yerevan on the implementation by Armenia of the latest recommendations by GRECO.
The latest evaluation report on Armenia was published in February 2016; it focused on prevention of corruption among parliamentarians, judges and prosecutors. The report, in particularly, noted that the judiciary in Armenia was particularly prone to corruption and its independence needed to be strengthened. There were concerns about the lack of clear separation of powers, the weakness of the Parliament and insufficient transparency in public decision-making. GRECO specifically recommended that the rules on the acceptance of gifts by parliamentarians, judges and prosecutors, as well as on submitting regular asset declarations, on their control and enforcement be further developed and made more effective. Further improving the transparency of the parliamentary process, adopting a code of conduct for members of parliament, preventing circumvention of the restrictions on business activities by parliamentarians, were also among the recommendations.
The conference is organized by the Council of Europe and the Human Rights Defender of Armenia. Gianluca Esposito, Executive Secretary of GRECO, will be a keynote speaker at the event.
The conference will take place on 27 November at the Armenia Marriott Hotel Yerevan.
The conference is organized under the project “Support to the implementation of the judicial reform in Armenia” funded by the European Union and the Council of Europe and implemented by the Council of Europe.