ԱՄՆ Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Հեզեր Նաուերթը Վաշինգթոնի եւ Անկարայի հարաբերությունները համեմատել է ամուսնական կյանքի հետ՝ մեկնաբանելով Թուրքիայի իշխանությունների հայտարարությունները, որոնք ձեռնարկատեր Ռեզա Զարրաբի դեմ  քրեական գործը Թուրքիայի դեմ քաղաքական դավադրություն են որակում, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Վերջերս նրանք մեզ մեղադրեցին պետական հեղաշրջմանը նման ինչ-որ բան հովանավորելու մեջ: Ասեմ, որ դա ծիծաղաշարժ է»,- ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ամերիկացի դիվանագետը:
Նա հավելել է, որ ԱՄՆ-ն կապ չունի Թուրքիայում 2016 թվականի իրադարձությունների հետ, երբ զինվորականները նախաձեռնել էին երկրում իշխանությունը գրավելու փորձ:
«Այս կամ այն պետության հետ մեր հարաբերությունները ժամանակ առ ժամանակ կարող են տատանվել: Ճիշտ ինչպես ամուսնության ժամանակ՝ լինում են լավ օրեր, իսկ երբեմն էլ վատ օրեր են պատահում: Երբեմն ինչ-որ մեկը մի բան է ասում, հետո զղջում է»,- նշել է նա:

Официальный представитель Госдепа Хезер Науэрт сравнила отношения Вашингтона и Анкары с жизнью супругов в браке, комментируя заявления турецких властей, которые считают уголовное дело предпринимателя Резы Зарраба политическим заговором против Турции, передает РИА Новости
«Недавно они обвинили нас в подстрекательстве к чему-то вроде госпереворота. Скажу, что это смехотворно», — сказала американский дипломат на брифинге.
Она также добавила, что США не причастны к событиям 2016 года в Турции, когда военные предприняли попытку захвата власти в стране.
«Наши отношения с теми или иными государствами временами могут колебаться. Прямо как в браке: бывают хорошие дни, а иногда случаются и плохие. Иногда кто-то говорит что-то, о чем потом жалеет», — отметила официальный представитель Госдепа.