Հայաստանի ճանապարհային ոստիկանությունը մտադիր է լուծել չկարգավորվող հետիոտնային անցումների լուսավորության հարցը։ Նշենք, որ խոսքն այն  հետիոտնային անցումների մասին է, որոնք գտնվում են լուսացույցներով  կարգավորվող խաչմերուկներից դուրս։ Այդ մասերում չկան նախազգուշացնող լուսացույցներ։
Պատասխանելով հետիոտնային անցումների լուսավորության մասին հարցին՝ Հայաստանի ճանապարհային ոստիկանության պետ Եգոր Կարապետյանը նոյեմբերի 22-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է, որ 2018-ին ծրագրվում է լուծել չկարգավորվող հետիոտնային անցումների լուսավորության հարցը։ Ծրագրում են տեղադրել հատուկ սարքեր, որոնք աշխատում են արեւային էներգիայով, որոնց շնորհիվ գիշերային ժամերին անցումները լուսավորված կլինեն։ Նախապատրաստական աշխատանքները սկսվել են։

Дорожная Полиция Армении намерена решить вопрос с освещением нерегулируемых пешеходных переходов. Отметим, что речь идет о пешеходных переходах, расположенных вне регулируемых светофорами перекрестков. В иных местах отсутствуют предупреждающие мигающие светофоры.
Отвечая на вопрос об освещении переходов, начальник Дорожной Полиции Армении Егор Карапетян 22 ноября на пресс-конференции сообщил, что в 2018 г планируется решить вопрос с освещением нерегулируемых переходов. Планируется установить специальные устройства, работающие на солнечной энергии, благодаря которым в ночное время переходы будут освещаться. Сейчас идет подготовительная работа.