Որոշումը այն մասին, թե Ֆրանսիայում ձերբակալված ռուս գործարար եւ սենատոր Սուլեյման Քերիմովը արդյոք գտնվում է դիվնագիտական անձեռնխելության ներքո, կկայացնի ֆրանսիացի դատավորը։ Այս մասին DW գործակալության փոխանցմամբ՝ հայտնում է Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Դատավորը, որը զբաղվում է այդ գործով, կորոշի արդյոք նրա դեմ առաջ քաշված մեղադրանքը համապատասխանում է նրա պաշտոնական կարգավիճակին, եւ, հետեւաբար, կշնորհվի նրան դիվանագիտական անձեռնմխելություն»,-մեջբերում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով ֆրանսիական դիվանագիտական գերատեսչության ներկայացուցչին։
Սրա հետ մեկտեղ, ՌԴ Դաշնային խորհրդում «ՌԻԱ Նովոստի»-ի աղբյուրը  հայտնում է, որ ռուս սենատորը ձերբակալման պահին իր մոտ չի ունեցել դիվանագիտական անձնագիր, քանի որ Ֆրանսիա էր մեկնել անձնական գործերով եւ ոչ թե ծառայողական գործուղման։
Քերիմովը, ում կարողությունները գնահատվում են 6․3 մլրդ դոլար, սենատոր է ընտրվել Դաղեստանից։ Նա ձերբակալվել է նոյեմբերի 20-ին, Նիցցայում։ Ֆրանսիական իշխանությունները նրան կասկածում են Լազուրյան ափում անշարժ գույք ձեռքբերման ժամանակ հարկերից խուսափելու մեջ։  Forbes ամսագրի ռուսական կայքի գնահատմամբ, ձերբակալության մեկ օրվա պատճառով, Քերկմովը կորցրել է 117 միլիոն դոլար։
Քերմովի ձերբակալությունը վրդովմունք է առաջ բերել ռուսական վարչակարգի մոտ։ ՌԴ նախագահի մամլո քարտուղարը հայտարարել է, որ Մոսկվան  կձեռնարկի բոլոր ջանքերը սենատորի օրինական շահերի պաշտպանության համար։ ՌԴ ԱԳՆ է կանչել Ֆրանսիայում ՌԴ ժամանակավոր հավատարմատարը։ Ինչպես հայտարարել է Դաշնայինյ խորհրդի միջազգային հանձնաժողովի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչեւը, ռոսական դիվանագիտական գերատեսչությունը իր ֆրանսիացի գործընկերներին պաշտոնական նոտա է հղել։

Решение о том, находится ли задержанный во Франции российский олигарх и сенатор Сулейман Керимов под защитой дипломатического иммунитета, примет французский судья. Об этом сообщили в МИД Франции, передает DW.
«Судья, который призван разобраться в этом деле, определит, соответствуют ли обвинения, выдвинутые против него, его официальному статусу, и, следовательно, будет ли он защищен дипломатическим иммунитетом», - цитирует агентство Reuters представителя французского дипломатического ведомства.
При этом, как сообщил РИА Новости источник в Совете Федерации РФ, российский сенатор в момент задержания не обладал дипломатическим паспортом, поскольку приехал во Францию по личным делам, а не в служебную командировку.
Керимов, чье состояние оценивается в 6,3 млрд. долларов, является сенатором от Дагестана. Он был задержан в аэропорту Ниццы 20 ноября. Французские власти подозревают его в уклонении от уплаты налогов при скупке недвижимости на Лазурном берегу через подставные компании. По оценкам российского издания журнала Forbes, за один день задержания во Франции Керимов обеднел на 117 млн долларов.
Задержание Керимова вызвало возмущение у представителей российского истеблишмента. Пресс-секретарь президента РФ уже заявил, что Москва предпримет все усилия для защиты законных интересов сенатора. В МИД России был вызван временный поверенный в делах Франции. Как заявил глава международного комитета Совета Федерации Константин Косачев, российское дипломатическое ведомство направило своим французским коллегам официальную ноту.