Բրյուսելում այսօր՝ նոյեմբերի 24-ին, ՀՀ նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Իսպանիայի արտաքին գործերի եւ համագործակցության նախարար Ալֆոնսո Դաստիսի հետ:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում արտգործնախարարներն անդրադարձան հայ-իսպանական հարաբերությունների օրակարգային հարցերին, կարեւորեցին ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերով փոխգործակցության առավել խորացման անհրաժեշտությունը՝ ընդգծելով, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր է նոր լիցք հաղորդել դրան: Այս առումով, Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Ալֆոնսո Դաստիսը կարեւորեցին քաղաքական խորհրդատվությունների պարբերական անցկացումը եւ իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձան տարածաշրջանային ու միջազգային մի շարք հրատապ խնդիրների։
Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերը:
Նախարար Ալֆոնսո Դաստիսը ներկայացրեց Կատալոնիայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ կապված վերջին զարգացումները եւ լուծումներ գտնելուն ուղղված քայլերը։
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին նաեւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների, Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի, ինչպես նաեւ Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ:

Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, находящийся в Брюсселе в составе делегации во главе с президентом Армении Сержем Саргсяном, 24 ноября встретился со своим испанским коллегой Альфонсо Дастисом.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства иностранных дел Армении, в ходе встречи министры затронули вопросы повестки армяно-испанских отношений, подчеркнули необходимость дальнейшего углубления взаимодействия как в двустороннем, так и многостороннем форматах. При этом было отмечено, что совместными усилиями возможно придать всему этому новый импульс. В этом плане стороны подчеркнули важность периодического проведения политических консультаций и расширения договорно-правовой базы.
Налбандян и Дастис коснулись также ряда региональных и международных вопросов.
Глава МИД Армении, в частности, представил усилия Армении и стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, направленные на исключительно мирное урегулирование карабахского конфликта.
В свою очередь, министр иностранных дел Испании представил последние развития, связанные с ситуацией вокруг Каталонии, и шаги по поиску решений.
Собеседники также обменялись мнениями вокруг отношений Армения-ЕС, саммита «Восточного партнерства» и Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС.