Բրյուսելում այսօր՝ նոյեմբերի 24-ին, ՀՀ նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Իսպանիայի արտաքին գործերի եւ համագործակցության նախարար Ալֆոնսո Դաստիսի հետ:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում արտգործնախարարներն անդրադարձան հայ-իսպանական հարաբերությունների օրակարգային հարցերին, կարեւորեցին ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերով փոխգործակցության առավել խորացման անհրաժեշտությունը՝ ընդգծելով, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր է նոր լիցք հաղորդել դրան: Այս առումով, Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Ալֆոնսո Դաստիսը կարեւորեցին քաղաքական խորհրդատվությունների պարբերական անցկացումը եւ իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձան տարածաշրջանային ու միջազգային մի շարք հրատապ խնդիրների։
Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերը:
Նախարար Ալֆոնսո Դաստիսը ներկայացրեց Կատալոնիայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ կապված վերջին զարգացումները եւ լուծումներ գտնելուն ուղղված քայլերը։
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին նաեւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների, Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի, ինչպես նաեւ Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ:

YEREVAN. – Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian had a meeting with his Spanish counterpart Alfonso Dastis in Brussels on Friday.
According to Ministry of Foreign Affairs, the foreign ministers raised issues concerning Armenian-Spanish relations, noted the importance of deepening the relationship in both bilateral and multilateral forms.
Edward Nalbandian and Alfonso Dastis noted the importance of regular political consultations and expansion of the legal framework.
Foreign Ministers touched upon a number of regional and international issues.
Nalbandian presented the efforts of Armenia and OSCE Minsk Group co-chairoing countries on the peaceful settlement of the Karabakh conflict.
Minister Alfonso Dastis spoke about the latest developments and solutions to the situation in Catalonia.
The sides expressed views on Armenia-EU relations, the Eastern Partnership summit, and on the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.