Իսրայելական Aeronautics ընկերության ներդրողները 115 մլն դոլարի դատական հայց են ներկայացրել ընկերության դեմ։
Հայցը ներկայացվել է Թել Ավիվի դատարանում, հայտնում է CTech կայքը։ հայցում ներառված է Կնեսետի անդամ Թամարա Զանդբերդի նամակը Իսրայելի պաշտպանության նախարար Ավիգդոր Լիբերմանին, որում նա կոչ է անում հետ կանչել Aeronautics ընկերության լիցենզիան Ադրբեջանին զենք վաճառելու պատճառով։ Զանդբերգը Facebook–ի իր էջում գրառում է կատարել՝ քննադատելով սպառազինությունների եւ ռազմական տեխնոլոգիաների  արտահանման Իսրայելի քաղաքականությունը։ «Վերջին տեղեկությունների համաձայն՝ Իսրայելը վերջին տարիներին դարձել է Ադրբեջանին զենքի գլխավոր մատակարարողը՝ անտեսելով այդ երկրին զենք մատակարարելու էմբարգոն»,– ասել է Զանդբերգը՝ հավելելով, որ Իսրայելը Ադրբեջանի հետ ռազմավարական հարաբերություններ է զարգացնում Իրանի դեմ «սառը պատերազմի» շրջանակում։ Եվ դրա հաշվին Ադրբեջանը դարձել է Իսրայելի խոշորագույն նավթի մատակարարը»,– գրել է նա նամակում։  Վկայակոչելով որոշ հաղորդումներ՝ նա հավելել է, որ Իսրայելը Ադրբեջանին տեղեկություն, զենք եւ ռազմական տեխնիկա է մատակարարել»։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսին Aeronautics ընկերությանը զրկել էին «կարեւոր հաճախորդին» Orbiter 1K անօդաչու սարք վաճառելու արտոնագրից։
Times of Israel–ը հայտնում էր, որ իսրայելցի զինվորականները չեն հայտնում հաճախորդների անունները, սակայն հայտարարությունից կարելի էր հասկանալ, որ խոսքը Ադրբեջանի  մասին է։

Investors of the Israeli company Aeronautics filed a lawsuit against the company for $115 million. The suit was filed at the Tel Aviv District Court, CTech reported.
Tamar Zandberg, a member of the Israeli parliament, criticized Israel’s policies on the export of weapons and military technologies in a post to her Facebook page on Thursday.
In the post, Ms. Zandberg referred to a July incident in which Israel-based UAV manufacturer Aeronautics Defense Systems Ltd. had allegedly carried out a live demonstration of one of its suicide drones on an Armenian army post, at the request of its client, the Azerbaijani army.
In August, the Israeli Defense Ministry began investigating the allegations, which Aeronautics denied. That same month, Aeronautics reported that the Israeli Defense Ministry halted its license to export its Orbiter 1K drone to an “unnamed but prominent customer,” blocking a deal valued by the company at $20 million.
Earlier this month, the Israeli police announced that Aeronautics is under criminal investigation, concerning a deal the drone maker signed with a “key customer.” An Israeli court has issued a sweeping gag order on all details about the investigation, which has been underway since September.
In her post, Ms. Zandberg wrote that she had appealed to the Israeli Minister of Defense Avigdor Lieberman, requesting that he cancels Aeronautics’ license to import drones to Azerbaijan, where, she said, they could be used to fuel the ongoing conflict between Azerbaijan and neighboring Armenia, violating the fragile ceasefire agreement between the two countries. Ms. Zandberg’s letter to Mr. Lieberman was included in a motion for a class action suit filed against Aeronautics by the company’s investors.