Եգիպտոսում՝ Սինայի մոտակայքում  հրաձգության ընթացքում, անվտանգության ուժերը սպանել են 11 ահաբեկիչների, հաղորդում է Reuters-ը` վկայակոչելով Եգիպտոսի ներքին գործերի նախարարությանը:
Հրաձգությունը տեղի է ունեցել Իսմաիլիայի նահանգում ահաբեկիչների ենթադրյալ ապաստանում ոստիկանական արշավի ժամանակ: Այս տարածքը զինյալների կողմից զենք ու սարքավորումներ պահելու եւ ուսուցման   համար է օգտագործվում: Ոստիկանությունը կարողացել է կալանավորել 6 զինյալների:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 24-ին Հյուսիսային Սինայի մզկիթում տեղի ունեցած ահաբեկչության արդյունքում զոհվեց ավելի քան 300 մարդ: Չնայած ոչ ոք պատասխանատվություն չի ստանձնել հարձակման համար, Եգիպտոսի դատախազությունը հարձակումը կապում է «Իսլամական պետության» հետ, քանի որ ականատեսները պնդում են, որ հարձակվողները ԻՊ դրոշ են իրենց հետ տարել:

Egyptian security forces have killed 11 suspected militants in a shootout near the Sinai, the interior ministry said on Tuesday, just days after more than 300 people were killed in an attack on a mosque in North Sinai, Reuters reported.
The shootout occurred during a raid on a suspected militant hideout in the Sinai-bordering province of Ismailia, the ministry said in a statement.
It said the area was being used by militants to train and store weapons and logistical equipment for attacks in North Sinai.
Militants detonated a bomb and then gunned down fleeing worshippers in last Friday’s mosque attack, the deadliest in Egypt’s modern history.
No group has claimed responsibility for the assault, but Egypt’s public prosecutor linked Islamic State militants to the attack, citing interviews with wounded survivors who said militants brandished an Islamic State flag.