«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը լուրջ տարածքային կորուստներ է կրել, սակայն շարունակում է լուրջ վտանգ ներկայացնել, հայտնում է DW-ն՝ վկայակոչելով Քրեական գործերով Դաշնային գերատեսչության ղեկավար Հոլգեր Մյունխին:
«Վերջին տարիներին մենք տեսել ենք, որ այսպես կոչված «Իսլամական պետությունը» կարող է լավ հարմարվել: Այսպիսով, մենք ենթադրում ենք, որ այժմ կսկվի փուլ, երբ ջիհադիստներըի վիրտուալ կազմակերպությունները կհայտնվեն», - Deutschlandfunk- ին տված հարցազրույցում ասել է նա:
Ըստ նրա՝ այսօր «Իսլամական պետությունը» շատ ավելի քիչ է գովազդում իերն դասական մեթոդներով: Ջիհադիստները սոցիալական մեդիաների միջոցով են հավաքագրումներ իրականացնում. նրանք փոխանակում են տեղեկատվություն եւ ստեղծում վիրտուալ կազմակերպություններ, որոնք լուրջ վտանգ են ներկայացնում:

Террористическая группировка «Исламское государство» понесла серьезные территориальные потери, однако по-прежнему представляет собой серьезную опасность, считает глава Федерального ведомства по уголовным делам  Хольгер Мюнх,передает DW.
«В последние годы мы видели, что так называемое «Исламское государство» умеет хорошо приспосабливаться. Таким образом, мы предполагаем, что сейчас начнется фаза, когда появятся виртуальные организации джихадистов», - подчеркнул Мюнх в интервью радиостанции Deutschlandfunk  2 декабря.
По его словам, «Исламское государство» сегодня значительно меньше рекламирует себя классическими методами. Джихадисты проводят вербовку через социальные медиа: там они обмениваются информацией и создают виртуальные организации, которые представляет серьезную угрозу.