Կուբայական հեղափոխության առաջնորդ Ֆիդել Կաստրոյի գերեզմանը Սանտյագո դե Կուբա քաղաքի Սանտա Իֆիգիենա գերեզմանատանը սկսել են պատրաստել նրա մահից 10 տարի առաջ, հայտնում է Juventud rebelde պարբերականը:
2006 թվականին ծանր հիվանդանալով՝ Ֆիդել Կաստրոն կառավարման լծակները փոխանցել է կրտսեր եղբորը՝ Ռաուլին, որն այդ ժամանակ ղեկավարում էր Կուբայի Հեղափոխական զինված ուժերի նախարարությունը: Նույն թվականին Ռաուլը ճարտարապետ ամուսիններ Էդուարդո Լոսադեին եւ Մարսիա Պերեսին հանձնարարել է սկսել նախագծել կոմանդանտեի գերեզմանը:
Արեւմտյան կիսագնդում առաջին սոցիալիստական պետության հիմնադիրը կյանքից հեռացել է 2016-ի նոյեմբերի 25-ին 90 տարեկանում: Վայրը, որտեղ նա հուղարկավորվելու էր, գաղտնի էր պահվում ընդհուպ մինչեւ նրա մահը:
Կուբայական հեղափոխության առաջնորդի գերեզմանը վիթխարի բաց մոխրագույն գրանիտե քար է, որին ամրացված է մարմարե տախտակ՝ «Ֆիդել» միակ գրառմամբ: Միակտոր քարի խորշի մեջ է տեղադրված կոմանդանտեի աճյունափոշիով մայրուց սափորը: Երկրի արեւելքում Սիերա Մաեստրա լեռներում գտնված քարը 50 տոննայից մի փոքր է պակաս, բարձրությունը մոտ 4 մետր է:
Juventud rebelde-ը հայտնում է, որ նախագիծը սկզբում ղեկավարել է հեղափոխական պայքարի ակտիվ մասնակից եւ Ֆիդել Կաստրոյի մերձավոր համախոհ Խուան Ալմեյդան, որը 1979 թվականից մինչեւ իր մահը՝ 2009 թվականը զբաղեցնում էր Կուբայի Պետական խորհրդի փոխնախագահի պաշտոնը: Այնուհետեւ նրան փոխարինել է հեղափոխական զինված ուժերի փոխնախարար, գեներալ Ռամոն Էսպինոսան:
Ֆիդել Կաստրոյի գերեզմանը հուշահամալիրի կողքին է, որտեղ հանգչում է Կուբայի ազգային հերոս, անկախության մարտիկ Խոսե Մարտիի (1853-1895) աճյունը: Յուրաքանչյուր կես ժամը մեկ հուշահամալիրում փոխվում է պատվո պահակը:

Место захоронения лидера Кубинской революции Фиделя Кастро на кладбище Санта-Ифигения в городе Сантьяго-де-Куба начали готовить за десять лет до его смерти, сообщает ТАСС со ссылкой на газету Juventud rebelde.
Тяжело заболев в 2006 году, Фидель Кастро передал бразды правления своему младшему брату Раулю, который в то время возглавлял Министерство революционных вооруженных сил Кубы. В том же году Рауль поручил супругам-архитекторам Эдуардо Лосаде и Марсии Перес начать проектировать могилу команданте.
Основатель первого социалистического государства в Западном полушарии ушел из жизни 25 ноября 2016 года в возрасте 90 лет. Место, где он будет похоронен, держалось в тайне до самой его смерти.
Могила лидера Кубинской революции представляет собой огромный гранитный камень светло-серого цвета, на котором закреплена темно-зеленая мраморная табличка с единственным словом - "Фидель". В высеченную в монолите нишу помещена кедровая урна с прахом команданте. Вес камня, найденного в горах Сьерра-Маэстра на востоке страны, составляет чуть менее 50 тонн, высота - около 4 метров.
Как пишет Juventud rebelde, изначально руководил проектом подготовки участка на Санта-Ифигении активный участник революционной борьбы и близкий соратник Фиделя Кастро Хуан Альмейда, занимавший должность заместителя председателя Госсовета Кубы с 1979 года до своей смерти в 2009 году. Затем его сменил заместитель министра революционных вооруженных сил генерал Рамон Эспиноса.
Могила Фиделя Кастро находится рядом с мемориалом, где покоится прах национального героя, борца за независимость Кубы Хосе Марти (1853-1895). Каждые полчаса у мемориала происходит церемония смены почетного караула.