ԱՄՆ նահանջը Իրանի միջուկային ծրագրից ապակառուցողական է։ Այս մասին ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության հարցերով բարձրագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին, փոխանցում է AP–ը։
Նա նշել է, որ ԵՄ–ն մեծ նշանակություն է տալիս համաձայնագրի աջակցությանը եւ հավելել է, որ գործարքից հրաժարվելը կվատթարացնի իրավիճակը՝ անհնարին դարձնելով այլ հարցերի քննարկումը։
Թիլերսոնը նշել է, որ Իրանը ապակայունացնող գործողություններ է իրականացնում ամբողջ տարածաշրջանում եւ կոչ է արել համատեղ հակազդող գործողություններ իրականացնել։

Отступление США от соглашения по иранской ядерной программе будет контродуктивно. Об этом заявила верховный предствитель ЕС по внешней политике и вопросам безопасности Федерика Могерини в ходе встречи с госсекретарем США Рексом Тиллерсоном, передает AP.
Она отметила, что  ЕС придает большое значение поддержанию соглашения, добавив, что отказ от сделки ухудшит ситуацию, сделав невозможным обсуждение других вопросов.
Тиллерсон подчеркнул, что Иран проводит ряд дестабилизирующих действий во всем регионе» и призвал к совместным действиям по противодействию.