Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն իր թուրք գործընկեր Թայիփ Էրդողանի հետ Երուսաղեմի շուրջ ստեղծված իրավիճակն է քննարկել  եւ կոչ է արել Թուրքիայի նախագահին օգնել Մերձավոր Արեւելքում խաղաղության հաստատմանը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»` վկայակոչելով Ելիսեյան պալատի տարածած հայտարարությունը:
Նախագահների հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 8-ին: Մակրոնը հիշեցրել է, որ Ֆրանսիան որպես Իսրայելի մայրաքաղաք Երուսաղեմը ճանաչելու ԱՄՆ որոշմանը եւ Թել Ավիվից իր դեսպանությունը այդ քաղաք տեղափոխմանը հավանություն չի տալիս:
«Ֆրանսիան վերահաստատում է միջազգային իրավունքին իր նվիրվածությունը, հարգում է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերը: Երուսաղեմը պետք է դառնա երկու պետությունների մայրաքաղաքը` Իսրայելի եւ Պաղեստինի, այն պայմանով, որ պաղեստինցիները եւ իսրայելցիները կորոշեն բանակցությունների ընթացքում», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Մակրոնն ընդգծել է տարածաշրջանում էսկալացիայից խուսափելու անհրաժեշտությունը եւ կոչ արել իր թուրք գործընկերոջը նպաստել Մերձավոր Արեւելքում խաղաղության գործընթացին:

Президент Франции Эммануэль Макрон обсудил со своим турецким коллегой Тайипом Эрдоганом ситуацию вокруг Иерусалима и призвал президента Турции оказать содействие миру на Ближнем Востоке,  передает РИА Новости со ссылкой на  распространенное заявление Елисейского дворца.
Телефонный разговор лидеров состоялся 8 декабря. Макрон напомнил, что Франция не одобряет решение США признать Иерусалим столицей Израиля и перенести свое посольство из Тель-Авива в этот город.
«Франция подтверждает приверженность международному праву, она уважает резолюции Совета Безопасности ООН. Иерусалим должен стать столицей двух государств — Израиля и Палестины — в порядке, который установят палестинцы и израильтяне в ходе переговоров», — отмечается в коммюнике.
Макрон подчеркнул необходимость избежать эскалации в регионе и призвал турецкого коллегу способствовать мирному процессу на всем Ближнем Востоке.
«Глава государства также подчеркнул необходимость избежать негативных последствий во всем регионе и призвал способствовать мирному процессу с целью возобновить надежды на мир», — говорится в заявлении.