Նյու Յորքի Մանհեթենի շրջանում պայթյունի կազմակերպման գլխավոր կասկածյալ Աքայեդ Ուլլայի ընտանիքը իրավապահ մարմինների աշխատակիցներին մեղադրել է ահաբեկչության հետ կապված հարցաքննությունների ժամանակ անթույլատրելի գործողությունների համար: Այս մասին հայտնել է «Ամերիկա-իսլամական հարաբերությունների խորհուրդ» հասարակական կազմակերպության իրավաբանական հարցերով տնօրեն Ալբերտ Ֆոքս Քանը, փոխանցում է ABC-ն:
Նա ընթերվել է Ուլլա ընտանիքի հայտարարությունը, որում նշվում է, որ «իրենք վշտահար են տեղ գտած բռնության հետ կապված»: «Բայց մենք նաեւ վրդովված ենք իրավապահ մարմինների աշխատակիցների պահվածքից, որոնք սառնամանիքի մեջ են պահել 4 տարեկան երեխաներին եւ դեռահասին դպրոցից են տարել, որ հարցաքննեն՝ առանց  փաստաբանի, առանց ծնողների»,- շեշտել են հայտարարության մեջ:
Ազգականները նշել են, որ «արդարադատությունից այդպիսի գործողություններ չեն սպասում» եւ հույս են հայտնել, որ տեղի ունեցածի վերաբերյալ ճշմարտությունն ի վերջո  կբացահայտվի: Հայտարարության մեջ չի պարզաբանվում, թե ինչ երեւխաների մասին է խոսքը:
New York Post-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Ուլլան մինչեւ վերջին ժամանակները բնակվել է Բրուքլինի շրջանում ծնողների տանը: Նրա քույրն ու եղբայրը մեկ հարկ վերեւում են ապրում: Հարեւանների խոսքով՝ վերջին մի քանի օրերին ընտանիքում խոշոր վեճեր էին ընթանում, բարձր բղավոցներ էին լսվում:
Պայթյունը որոտացել է ավտոբուսի տերմինալից եւ մետրոյի Թայմս սքվերի կայարանից ոչ հեռու ստորգետնյա անցումում, տեղական ժամանակով 07:20-ին: Քաղաքի ոստիկանապետը հայտնել է, որ պայթյունի իրականացման մեջ կասկածվում է 27-ամյա Աքայեդ Ուլլան: Նա գործարկել է ինքնաշեն պայթուցիկ սարք, որն ամրացված էր մարմնին:
Ուլլան վիրավորվել է եւ այժմ հիվանդանոցում է՝ իրավապահների հսկողության ներքո: Նրանից բացի, մարմնական թեթեւ վնասվածքներ են ստավել 3 մարդ, որոնք պայթյունի վայրին մոտ են եղել:

Семья главного подозреваемого в организации взрыва в нью-йоркском районе Манхэттен Акайеда Уллы обвинила сотрудников правоохранительных органов в недопустимых действиях при допросах в связи с терактом. Об этом сообщил директор по юридическим вопросам неправительственной организации «Совет по американо-исламским отношениям» Альберт Фокс-Кан, передает ТАСС со ссылкой на  телеканал ABC.
Фокс-Кан зачитал заявление семьи Уллы, в котором говорится, что родственники подозреваемого «убиты горем в связи с имевшим место насилием». «Но мы также возмущены поведением сотрудников правоохранительных органов, которые держали на холоде детей в возрасте четырех лет и забрали подростка из школы, чтобы допросить его без адвоката, без родителей», - подчеркивается в документе.
Родственники Уллы отметили, что «не таких действий ждут от юстиции». Они также выразили надежду на то, что правда о произошедшем в конечном счете раскроется. В заявлении не разъясняется, о каких детях и каком подростке идет речь.
Ранее газета New York Post сообщила, что Улла до последнего времени жил с родителями в доме в нью-йоркском районе Бруклин. Его брат и сестра проживают этажом выше. По словам соседей, в последние несколько дней в семье происходили крупные ссоры, были слышны громкие крики.
Взрыв прогремел в 07:20 по местному времени в подземном переходе на 42-й улице недалеко от автобусного терминала и станции метро на площади Таймс-сквер. Как сообщил начальник городской полиции Джеймс О'Нил, в совершении взрыва подозревается 27-летний Акайед Улла. Он привел в действие самодельное взрывное устройство, закрепленное на его теле.
Улла был ранен и в настоящий момент находится в больнице под надзором стражей порядка. Помимо него, легкие травмы получили еще три человека, оказавшиеся поблизости от места взрыва.