ԱՄՆ Նյու Յորք քաղաքի Մանհեթենի շրջանում ահաբեկչության իրականացման մեջ կասկածվող  Ակայեդ Ուլլան ահաբեկչական գործողության կատարելու համար ընտրել  է քաղաքի կենտրոնում գտնվող գետնանցումը, քանի որ այնտեղ սուրբծննդյան պաստառներ էին կախվել: Այս մասին հաղորդում է New York Post-ը:
Թերթի աղբյուրները  հայտնել են, որ հիվանդանոցում գտնվող Ուլլան այս մասին պատմել է քննիչներին:
The New York Times թերթը գրում է, որ երիտասարդը նաեւ պատմել է, որ փորձել է գործել ծայրահեղականների օրինակով, որոնք նախկինում մի շարք եվրոպական երկրների սուրբծննդյան շուկաների վրա հարձակումներ են կազմակերպել: Նրանցից մեկը տեղի էր ունեցել Գերմանիայում:
Ուլլան նշել է, որ համաձայն իր ծրագրի՝ ահաբեկչական հարձակումը Սիրիայում եւ այլ երկրներում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալների դիրքերին ԱՄՆ կողմից իրականացված ռմբակոծոությունների պատասխանը պետք է դառնար:

Главный подозреваемый в организации взрыва в районе Манхэттен Акайед Улла выбрал подземный переход в центре города для совершения теракта, в частности, из-за того, что там были развешены рождественские плакаты. Об этом сообщает ТАСС   со ссылкой на газету New York Post.
По сведениям ее источников в правоохранительных органах, Улла, находящийся в больнице, рассказал об этом следователям. Согласно данным газеты The New York Times, молодой человек также сообщил, что пытался действовать по примеру экстремистов, которые ранее организовали атаки на рождественских рынках в ряде европейских стран. Одна из них имела место в Германии.
Улла отметил, что, по его замыслу, теракт должен был стать ответом на бомбардировки Соединенными Штатами позиций боевиков террористической группировки «Исламское государство»  в Сирии и других странах.