Սիրիային օգնելու հարցում Ռուսաստանը կշարունակի համագործակցել Իրանի հետ: Այդ մասին  Sputnik Iran-ի հետ զրույցում ասել է Իրանում ՌԴ Արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լեւան Ջաղարյանը:
«Մենք արդեն այժմ, առանց հաշվի առնելու, թե ում վերահսկողության տակ են գտնվում Սիրիայի այս կամ այն շրջանները, էական հումանիտար օգնություն ենք տրամադրում Սիրիայի բնակչությանը՝ ի տարբերություն ԱՄՆ-ի ազդեցության տակ գտնվող արեւմտյան երկրների: Վերջիններս հայտարարում են, որ կօգնեն միայն այն շրջաններին, որոնք Բաշար Ասադի օրինական կառավարության վերահսկողության տակ չեն: Ես հատկապես ընդգծում եմ «Բաշար Ասադի օրինական կառավարություն» արտահայտությունը, այլ ոչ թե «ռեժիմ», ինչպես Արեւմուտքն է ասում»,- ասել է Ջաղարյանը:
Ըստ նրա՝ ԱՄՆ-ն Սիրիան բաժանելու քաղաքականություն է տանում այնպիսի զգացողությամբ, կարծես նրանք ուզում են այնպիսի տեղական մարմիններ ստեղծել  տարածքում, որը Դամասկոսի վերահսկողության տակ չէ: Ընդ որում, հայտարարում են, որ Սիրիայի տարածքային ամբողջականության կողմնակից են, բայց իրականում ամեն ինչ այլ կերպ է երեւում:
2015-ի հուլիսին կնքված միջուկային համաձայնագրի շուրջ ԱՄՆ-ի դիրքորոշման վերաբերյալ դեսպանը նշել է, որ Մոսկվան խիստ դեմ է այդ համաձայնագրի ցանկացած վերանայմանը, քանի որ այն տարբեր երկրների մասնագետների, այդ թվում ռուսաստանցի, արեւմտաեվրոպացի, ամերիկացի, չինացի ու հատկապես իրանցի մասնագետների բազմաթիվ տարիների աշխատանքի արդյունքն է:
Ըստ նրա՝ այդ փորձերը ի վիճակի են ապակայունացնել ստեղծված բարենպաստ պայմանները: Իսկ դա, իր հերթին, կարող է բացասաբար ազդել Իրանին շրջապատող մի շարք թեժ կետերի վրա, այդ թվում նաեւ Աֆղանստանի, Իրաքի, Լիբանանի եւ նույնիսկ Եմենի վրա:

Russia will continue to cooperate with Iran in assisting Syria, Russian Ambassador to Iran Levan Jagarian told Sputnik Iran.
"Unlike Western countries under the aegis of the United States, we are providing significant humanitarian assistance to the Syrian population, regardless of the control of certain regions of Syria under which they are. The US noted that they will help only those areas which aren't under control to the lawful government of Bashar al-Assad,” Jagarian said, stressing that they used the expression "the lawful government of Bashar al-Assad", and not the "regime."
According to him, the US pursues a policy of dividing Syria with the feeling that they want to recreate such local authorities in a territory that is beyond the control of Damascus. At the same time, the United States declared, that they are adherents of the territorial integrity of Syria, but in reality everything looks different.
Jagarian noted that on the humanitarian line, Russia has very good prospects of expanding cooperation with Iran in Syria.