Լյուքսեմբուրգը ԵՄ երկրների՝ խտրականության տարածման վարկանիշային աղյուսակում զբաղեցրել է  առաջին տեղը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»–ն։
Ցուցակի  համաձայն՝ վարկանիշի երկրորդ տեղում է Ֆինլանդիան, երրորդը Ավստրիան է, նրան հաջորդում են Դանիրան, Շվեդիան, Մալթան, Գերմանիան եւ Իռլանդիան։
«ԵՄ օրենքներն արդեն 17  տարի արգելում են խտրականությունը, բայց այն նախկինի պես առկա է։ Միգրանտները, նրանց երեխաները եւ էթնիկ փոքրամասնությունները շատ ոլորտներում խտրականության են բախվում, հատկապես աշխատանքային կյանքում»,– ասված է ԵՄ հիմնարար իրավունքների գործակալության զեկույցում։
Հետազոտությանը մասնակցել են 500 ներգաղթյալ Ֆինլանդիայից եւ էթնիկ փոքրամասնություններ մայրաքաղաքային շրջանից։
Ընդհանուր առմամբ հետազոտությանը մասնակցել է ավելի քան 25 հազար պատահականության սկզբունքով ընտրված միգրանտ։

Люксембург оказался на первом месте в рейтинге стран Евросоюза, где наиболее распространена дискриминация, полный список опубликован Агентством ЕС по фундаментальным правам, передает РИА Новости
Согласно списку, на втором месте рейтинга — Финляндия, на третьем Австрия, далее идут Дания, Швеция, Мальта, Германия и Ирландия.
«Законы ЕС запрещают дискриминацию в течение уже 17 лет, но дискриминация по-прежнему существует. Иммигранты, их дети и этнические меньшинства испытывают широко распространенную дискриминацию во многих сферах, особенно в трудовой жизни», — комментирует доклад директор Агентства ЕС по фундаментальным правам Майкл О'Флаэрти, чьи слова приводятся в сообщении.
В исследовании приняли участие 500 иммигрантов из Финляндии и этнические меньшинства столичного региона, уточняет Агентство.
Всего в исследовании принимали участие более 25 тысяч случайно выбранных иммигрантов первого и второго поколений, представители этнических меньшинств в 28 странах Европы, говорится в сообщении.