Կանադայի խորհրդարանի պատգամավոր Թոնի Կլեմենտը կոչ է արել իր կառավարությանը դատապարտել Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների խախտումները եւ փորձել կանխել հակամարտության հետագա սրումը:
Խորհրդարանում Մարդու իրավունքների միջազգային օրը՝ դեկտեմբերի 10-ին, պատգամավորը անդրադարձել է Արցախում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակին:
Խոսելով այս տարի ամռանը տարածաշրջան կատարած իր այցի մասին՝ Կլեմենտը նշել է, որ տեսել է մարդու իրավուքների սարսափելի խախտումներ:  Իսկ մարդիկ վերջիվերջո ցանկանում են խաղաղության մեջ ապրել:
«Մենք հանդիպեցինք մայրերի, ովքեր հակամարտության ընթացքում կորցրել են իրենց որդիներին: Ես այցելեցի այնպիսի վայրեր, որոնք անասելի սարսափի տեսարաններ էին: Ես հուսով եմ, որ Արցախում խաղաղություն եւ բարգավաճում կլինի, որտեղ մարդիկ կարող են կողք կողքի ապրել հարեւանների, այդ թվում Ադրբեջանի հետ: Ես կոչ եմ անում կառավարությանը դատապարտել տարածաշրջանում մարդու իրավունքների խախտումները եւ փորձել կանխել հակամարտության հետագա խորացումը», - ասել է նա:

Member of the Canadian parliament Tony Clement urged his government to condemn human rights abuses in Karabakh and work to deter further escalation of conflict.
Speaking during the International Human Rights Day that is observed on December 10, MP emphasizes the current human rights situation in Artsakh.
“I traveled to the region this summer with One Free World International and observed first-hand the conflict there and horrific human rights abuses inflicted upon people who ultimately only wish to live in peace.
We met the mothers who lost sons, serviceman, and others in the conflicts. I was on the site of some scenes of unspeakable horror.  I have a hope for a peaceful and prosperous Artsakh where people can live side by side with their neighbors, including Azerbaijan. I urge the government to condemn human rights abuses in the region and work to deter further escalation of conflict,” he said.