Թուրքիայի քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը Հայոց պատրիարքի ընտրությունների ձգձգման ու պետության միջամտությունների պատճառի մասին մեջլիսում գրավոր հարց է ուղղել ՆԳ նախարար Սուլեյման Սոյլուին։
Ինչպես տեղեկացնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս»–ը, Կարո Փայլանը գրավոր հարցադրման մեջ նշել է, որ Հայոց պատրիարքը 8 տարի առողջական խնդիրների պատճառով չի կարողանում կատարել իր պարտականությունները եւ 2017–ի մարտի 15–ին հայ հոգեւորականները որպես պատրիարքի տեղապահ ընտրել են արք. Գարեգին Բեքչյանին։
Փայլանի հարցադրման մեջ եղել են հետեւյալ կետերը.
1.Ինչ հիմքով է պետությունը հայ համայնքի պատրիարքի ընտրություններին միջամտում։
2.Կա արդյոք միջամտությու՞ն, ինչպես պնդում է Ստամբուլի նահանգապետ Վասիփ Շահինը։
3. Երբ հայ համայնքում պատրիարքի ընտրությունների հետ կապված համաձայնություն կա եւ աշխատանքներ արվել են, ինչն է ձգձգման պատճառը։
4. Նախագահ Էրդողանը Հունաստանում ասաց, որ Արեւմտյան Թրակիայում չեն կարողանում ընտրել գլխավոր իմամին։ Այդ համատեքստում ինչպես եք մեկնաբանում այն փաստը, որ Թուրքիայում հայ համայնքը երկար տարիներ չի կարողանում ընտրել պատրիարքին։

Депутат-армянин парламента Турции Каро Пайлян обратился с письменным запросом к министру внутренних дел Сулейману Сойлу в связи с задержкой и вмешательством государства в процесс выборов Константинопольского армянского патриарха.
Как пишет армянская газета Стамбула «Акос», в своем запросе Пайлян отметил, что армянский патриарх по причине болезни вот уже 8 лет не может выполнять свои обязанности, и потому 15 марта 2017 года священники избрали архиепископа Гарегина Бекчяна местоблюстителем Константинопольской патриарха Армянской апостольской церкви.
В своем запросе депутат обратился к главе МВД с рядом вопросов:
1. На каком основании государство вмешивается в процесс выборов патриарха?
2. Осуществляется ли на самом деле вмешательство, как утверждает глава администрации Стамбула Васип Шахин?
3. Каковы причины задержки процесса выборов в том случае, когда внутри армянской общины есть согласие и проведены определенные работы, связанные с выборами?
4. В Греции Эрдоган заявил о том, что в Западной Фракии до сих пор не могут выбрать главного имама. В этом контексте как бы Вы прокомментировали тот факт, что вот уже много лет армянская община Турции никак не может избрать патриарха?