2018 թվականին Հայաստանում կայանալու են երեք խոշոր իրադարձություններ, որով պայմանավորված ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր՝ դեկտեմբերի 14-ին, կառավարության նիստում հանձնարարական տվեց.
«Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակը, Երևանի հիմնադրման 2800 ամյակի միջոցառումները, ինչպես նաև հոկտեմբերին Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը», - ասաց վարչապետը՝ նշելով, որ կազմակերպչական աշխատանքներն արդեն ընթացքի մեջ են:
Հաշվի առնելով, որ այս կապակցությամբ Հայաստանում ակնկալվում է զբոսաշրջային այցեր՝ վարչապետը ՀՀ տարածքային կառավարման ու զարգացման, տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարներին, Քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահին, Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահին, ՀՀ բոլոր մարզպետներին հանձնարարեց, իսկ Երևանի ու Գյումրու քաղաքապետներին առաջարկեց երկամսյա ժամկետում համատեղ միջոցներ ձեռնարկել` Երևան քաղաքի, ինչպես նաև Գյումրիի ու Վանաձորի, ՀՀ այլ մարզկենտրոն քաղաքների մուտքի ու ելքի ճանապարհների ճարտարապետական լուծումների կանոնակարգման ու միջավայրի բարեկարգման ուղղությամբ:
«Առանձնակի կարևորել «Զվարթնոցից» դեպի Երևան տանող և «Շիրակ» օդանավականաից դեպի Գյումրի տանող ճանապարհների հատվածները», - ասաց Կ. Կարապետյանը:

Премьер-министр Армении Карен Карапетян в связи с крупными мероприятиями, которые будут проводиться в стране в 2018 году, поручил ряду министров и чиновников в двухмесячный срок улучшить состояние дорог и обеспечить благоустройство территорий столицы и регионов. Об этом он заявил на очередном заседании Правительства 14 декабря.
В Армении в наступающем году будут отмечаться 3 крупных события: столетие Первой Республики и майских сражений, 2800-летие Еревана,  а также мероприятия в рамках саммита Франкофонии.
Карен Карапетян, в частности, поручил министрам территориального управления и развития, транспорта, связи и информационных технологий,  председателям госкомитетов   по градостроительству и туризму, руководителям областных администраций, а также мэрам Еревана, Гюмри и Ванадзора совместными усилиями в указанный срок организовать инженерно-архитектурные работы по улучшению состояния дорог и благоустройству территорий городов. Отчет о проведенных работах должен быть представлен в аппарат Правительства.
По словам премьер-министра, необходимо особо обратить внимание на благоустройство дорог, ведущих от международного аэропорта «Звартноц» в Ереван и от аэропорта «Ширак» в Гюмри. Данные работы необходимы, поскольку в связи с крупными праздниками, которые пройдут в следующем году, ожидается приток туристов в страну, и уже ведутся организационные работы.