2018 թվականին Հայաստանում կայանալու են երեք խոշոր իրադարձություններ, որով պայմանավորված ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր՝ դեկտեմբերի 14-ին, կառավարության նիստում հանձնարարական տվեց.
«Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակը, Երևանի հիմնադրման 2800 ամյակի միջոցառումները, ինչպես նաև հոկտեմբերին Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը», - ասաց վարչապետը՝ նշելով, որ կազմակերպչական աշխատանքներն արդեն ընթացքի մեջ են:
Հաշվի առնելով, որ այս կապակցությամբ Հայաստանում ակնկալվում է զբոսաշրջային այցեր՝ վարչապետը ՀՀ տարածքային կառավարման ու զարգացման, տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարներին, Քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահին, Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահին, ՀՀ բոլոր մարզպետներին հանձնարարեց, իսկ Երևանի ու Գյումրու քաղաքապետներին առաջարկեց երկամսյա ժամկետում համատեղ միջոցներ ձեռնարկել` Երևան քաղաքի, ինչպես նաև Գյումրիի ու Վանաձորի, ՀՀ այլ մարզկենտրոն քաղաքների մուտքի ու ելքի ճանապարհների ճարտարապետական լուծումների կանոնակարգման ու միջավայրի բարեկարգման ուղղությամբ:
«Առանձնակի կարևորել «Զվարթնոցից» դեպի Երևան տանող և «Շիրակ» օդանավականաից դեպի Գյումրի տանող ճանապարհների հատվածները», - ասաց Կ. Կարապետյանը:

YEREVAN. – Three major events will take place in Armenia in 2018, and therefore Prime Minister Karen Karapetyan on Thursday gave relevant instructions at the Cabinet meeting of the government.
“Centennial of the heroic battles in May, events of the 2800th anniversary of the foundation of [capital city] Yerevan, as well as the La Francophonie summit in October,” said the PM, and noted that the respective organizational work is already in progress.
Considering that a greater number tourist visits are expected in Armenia in this connection, Karapetyan instructed the relevant government departments and officials to take joint measures toward regulating the architectural solutions of the roads leading to and from Yerevan, Gyumri, Vanadzor, and the other provincial capital cities of the country, and toward upgrading their surroundings.
“The road sections leading from Zvartnots [International Airport] to Yerevan and from Shirak [International Airport] to Gyumri need to be underscored, in particular,” added the PM.