ՀՀ կառավարությունն այսօրվա՝ դեկտեմբերի 14-ի իր նիստում հաստատեց նախածննդյան օրերի քանակը կրճատելու մասին որոշման նախագիծը: Այս որոշումն ուժի մեջ կմտնի 2018թ հունիսի 1-ից, այսինքն 2019 թվականից սկսած, հունվարի 3-ը, 4-ը եւ 5 կլինեն աշխատանքային օրեր:
«Առարկություն չկա»,-ժպիտով նշեց վարչապետը: Նկատենք, որ դեռ նախորդ տարի էր վարչապետը հայտարարել, որ նոր տարվա ոչ աշխատանքային օրերը շատ են, պետք է կրճատել:
Նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Հայաստանյան տոնացույցում միայն հայ ժողովրդի ավանդույթներից բխող Ամանոր (Նավասարդ) եւ Ծննդյան տոներ նախատեսելով։ Նախածննդյան տոները ոչ աշխատանքային հանդիսանալը նպատակահարմար չէ նաեւ սոցիալ-տնտեսական տեսանկյունից։
Նախագծի ընդունումը միտված է պետության սոցիալական-տնտեսական եւ ֆինանսական համակարգերի նորմալ կենսագործունեության ապահովմանը։
Նախագծի ընդունումը կնպաստի հայկական տոնացույցում միայն ավանդական հայկական տոների առկայությանը եւ պետական մակարդակով նշելուն եւ կապահովի պետության սոցիալ-տնտեսական եւ ֆինանսական համակարգերի նորմալ կենսագործունեությունը։

Правительство Армении одобрило законопроект «О внесении изменений в закон «О праздниках и памятных днях Республики Армения».  Соответствующее решение принято на заседании Правительства 14 декабря. Проект представил руководитель аппарата Правительства Ваге Степанян.
Законопроектом предусматривается, что с 2019 года 3-ье, 4-ое и 5-ое января станут рабочим днями. По его словам, длительные  новогодние каникулы экономически нецелесообразны, помимо этого станут отмечаться именно национальные армянские  праздники, как отмечено в обосновании. С каких пор Рождество Христово или День Победы стали именно армянскими национальными праздниками (их пока не отменяют), и что антинационального есть в отменяемых предрождественских днях, Правительство не уточнило.
Премьер-министр Карен Карапетян посоветовал хорошенько повеселиться и отдохнуть в новогодние и рождественские каникулы наступающего 2018 года, поскольку с последующего года этой возможности уже не будет.