Հայաստանը այն 20 երկրներից մեկն է, որը թույլ է տվել ստեղծել այս կենտրոնը այնպիսի երկրների հետ միասին, ինչպիսիք են Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Ռուսաստանը, Կանադան, ԱՄՆ-ն եւ այլն: Այս մասին դեկտեմբերի 15-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում պաշտպանության եւ անվտանգության մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի կողմից կազմակերպված «Զինված ուժերի խորհրդարանական վերահսկողությունը» միջազգային սեմինարի ընթացքում հայտարարել է Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի ղեկավարի տեղակալ Ֆիլիպ Ֆլորին:
Ըստ վերջինիս՝ վերահսկողությունը շատ տեսակներ ունի, եւ դրանցից մեկը պաշտպանական ոլորտում հասարակական վերահսկողությունն է: Եվ սա ինքնին ենթադրում է խորհրդարանական բաղադրիչ:
«Հանրային վերահսկողությունը կարող է կազմակերպվել Պաշտպանության նախարարության վերահսկողության ներքո, մասնավորապես՝ այն քաղաքացիական մարմինների, որոնք առկա են տվյալ գերատեսչությունում», - ասել է Ֆլորին:
Միեւնույն ժամանակ նա ընդգծել է, որ ՆԱՏՕ-ի երկրներում զինված ուժերի հիմնական  անձնակազմը բաղկացած է մարդկանցից, որոնք փոխարինել են զինվորական համազգեստը  քաղաքացիականով, եւ դա, ըստ վերջինիս, սառը պատերազմի շրջանում գոյություն ունեցող սկզբունքներից շեղվելու որոշակի նշան է:
Ֆլորինը նաև ընդգծել է, որ խորհրդարանական վերահսկողությունը համագործակցության շրջանակներում իրականացվող գործընթաց է եւ ավելի շատ «սիմֆոնիկ նվագախմբում տեղ ունեցող համագործակցություն է» հիշեցնում, ինչը ենթադրում է, որ այն պետք է լինի լավ կազմակերպված եւ համակարգված:

Армения одна из тех 20 стран, которая позволила создать этот центр вместе с такими государствами, как Франция, Германия, Италии, Россия, Канада, США и другие. Об этом в Национальном Собрании Армении 15 декабря в ходе международного семинара «Парламентский надзор за вооруженными силами», организованного постоянной парламентской Комиссией по обороне и безопасности, заявил заместитель руководителя Женевского центра демократического контроля над вооруженными силами Филипп Флорри.
По его словам, контроль имеет много разновидностей, и одна из них – это общественный контроль в области обороны. А это само собой предполагает парламентскую составляющую. «Общественный контроль может организовываться путем контроля со стороны Министерства обороны, в частности теми гражданскими органами, которые имеются в данном ведомстве», - сказал Флорри. Вместе с тем, он отметил, что в странах НАТО в основном личный состав вооруженных сил состоит из лиц, которые сменили военную униформу на гражданскую, и это является неким признаком отхода от тех принципов, которые существовали в период холодной войны.
При этом эксперт подчеркнул, что парламентский контроль – это процесс, проводимый в рамках сотрудничества, и больше напоминает «не то сотрудничество, которое имеет место быть в симфоническом оркестре», из чего следует, что оно должно быть хорошо организованным и слаженным.