Այսօր՝ դեկտեմբերի 15-ին բացվում է Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտին։
NEWS.am-ի թղթակիցը Մեղրիից հայտնում է, թե գոտու բացման համար Մեղրի է ժամանել Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանը։
Դեկտեմբերի 7-ին ՀՀ կառավարությունը հավանություն էր տվել Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու ծրագրին։ Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը նշել էր, որ ազատ տնտեսական գոտու նպատակն է օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներգրավումը, երկրի ներդրումային գրավչության բարձրացումը, արտահանման ուղղվածություն ունեցող գործունեության խթանումը, արտահանման ծավալների ավելացումը, նոր աշխատատեղերի ստեղծումն ու կայուն տնտեսական զարգացման խթանումը:
Ըստ Կարայանի, ազատ տնտեսական գոտին կզարգանա երկու փուլով՝ ավարտական փուլում ունենալով 70 հեկտար տարածք: Առաջիկա տարիներին նախատեսվում է ներգրավել 50-70 շահագործող կազմակերպություններ, որոնք կիրականացնեն 130-150 մլն դոլարի ներդրումներ, կստեղծվի շուրջ 1500 նոր աշխատատեղ: Արտահանման ծավալները կկազմեն 350 մլն դոլար։
ԱՏԳ-ի գործունեության ժամկետը 50 տարի է:
Ծրագրի իրականացման նպատակով ՀՀ կառավարության կողմից հիմնադրվել է «ՄԵՂՐԻ ԱԶԱՏ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԳՈՏԻ» ՓԲԸ-ն: Ընկերության 100 տոկոս բաժնետոմսերի փաթեթը տնօրինվում է «Համահայկական ֆոնդ» փակ ոչ հրապարակային պայմանագրային ներդրումային ֆոնդի կողմից:

YEREVAN. –  Meghri Free Economic Zone is opening on December 15.
The economic zone will be opened by Armenian Prime Minister Karen Karapetyan, the Armenian News-NEWS.am correspondent reports from Meghri.
Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan noted that the goal of the free economic zone is to attract foreign direct investment, to increase the country's investment attractiveness, stimulate export-oriented activities, to increase exports, create new jobs and promote sustainable economic development.
According to him, free economic zone will develop in two stages. At the final stage, the territory of the zone will be 70 hectares. In the coming years, it is planned to attract 50 to 70 companies with investments totaling around $130-150 million as well as to create about 1,500 new jobs. The volume of exports will amount to 350 million, while the period of validity of the free economic zone is 50 years.
The Armenian government founded Meghri Free Economic Zone CJSC, a 100% stake in which is managed by All-Armenian Fund, the company of closed non-public contractual investment fund.