Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի վարչությունը ցնցված է Իրաքում իրականացված մասսայական մահապատիժներից եւ կոչ է անում Բաղդադին մորատորիում հայտարարել մահապատժի իրականացման նկատմամբ: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է վարչության մամուլի խոսնակ Էլիզաբեթ Տրոսելը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մենք խորապես ցնցված ենք Իրաքում դեկտեմբերի 14-ին իրականացված 38 մարդու մասսայական մահապատժից: Մահապատժի կիրառումը երկրում մեծագույն մտահոգություն է առաջացնում»,- ասել է Տրոսելը: Նա հիշեցրել է, որ 38 կալանավոր դատապարտվել է մահապատժի ահաբեկչության հետ կապված հանցագործությունների համար:
Տրոսելի խոսքով՝ այս տարի ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները տեղեկացել են  Իրաքում իրականացված 106 մահապատժի դեպքի մասին, այդ թվում նաեւ՝ 42 բանտարկյալի կախաղանի միջոցով մահապատժի:
«Մենք մեկ անգամ եւս կոչ ենք անում Իրաքի իշխանություններին դադարեցնել բոլոր մահապատիժները, անմիջապես մորատորիում հայտարարել մահապատժի իրականացման նկատմամբ, ինչպես նաեւ հրատապ եւ համապարփակ կերպով վերանայել քրեական արդարադատության համակարգը»,- նշել է Տրոսելը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Իրաքի արդարադատության նախարարությունը հայտնել էր ահաբեկչության համար դատապարտված 38 կալանավորի նկատմամբ մահապատժի իրականացման մասին: Գերատեսչության փոխանցմամբ՝ մահապատիժները իրականացվել է հանրապետության ղեկավարության կողմից դատավճիռների հաստատումից հետո:

Управление Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) шокировано массовыми казнями в Ираке, призывает Багдад ввести мораторий на смертную казнь, заявила на брифинге пресс-секретарь УВКПЧ ООН Элизабет Тросселл, передает РИА Новости
«Мы глубоко шокированы массовой казнью 38 человек, которая произошла 14 декабря в Ираке. Применение сметной казни в стране вызывает огромную озабоченность», — сказала Тросселл.
Она напомнила, что 38 заключенных были приговорены за преступления, связанные с терроризмом. По словам Тросселл, представители ООН в этом году узнали о 106 казнях в Ираке, включая случай с массовым повешением 42 заключенных в сентябре. «Мы еще раз призываем иракские власти остановить все казни, немедленно установить мораторий на применение смертной казни и провести срочный и комплексный пересмотр системы уголовного правосудия», — отметила Тросселл.
Накануне министерство юстиции Ирака сообщило, что был приведен в исполнение смертный приговор 38 осужденным за терроризм. Как заявило ведомство, казнь состоялась после окончательного подтверждения приговоров и одобрения руководством республики.