ՆԱՏՕ-ն կոչ է անում Ռուսաստանին հետեւել Միջին եւ փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման մասին պայմանագրին: Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամները արձանագրել են միջազգային համաձայնագրերով արգելված ռուսական հրթիռային համալիր, ինչը «լուրջ մտահոգություն է առաջացնում», դեկտեմբերի 15-ին հաղորդում է կազմակերպության կայքը, հայտնում է DW-ն:
Այս առնչությամբ ՆԱՏՕ-ն ակնկալում է, որ Մոսկվան «կարձագանքի այս մտահոգությանը` գործելով թափանցիկորեն եւ ըստ էության», ինչպես նաեւ ակտիվորեն կմասնակցի ԱՄՆ-ի հետ տեխնիկական հարցերի շուրջ երկխոսությանը: Միեւնույն ժամանակ, Հյուսիսատլանտյան դաշինքը նշում է, որ Միացյալ Նահանգները հավատարիմ են պայմանագրի շրջանակներում ստանձնած իրենց պարտավորություններին.
Վաշինգտոնը բազմիցս մեղադրել է Մոսկվային պայմանագրի պայմանները խախտելու մեջ եւ մասնավորապես դժգոհություն հայտնել Ռուսաստանում 9M729 անունը կրող SSC-8 հրթիռների ստեղծման եւ Ռուսաստանի տարածքում տեղակայման կապակցությամբ:

НАТО призывает Россию соблюдать договор о ликвидации ракет средней и меньшей дальности (ДРСМД). Члены Североатлантического альянса зафиксировали запрещенный международными договоренностями российский ракетный комплекс, что «вызывает серьезное беспокойство», сообщается на сайте организации 15 декабря, передает DW
В связи с этим НАТО ожидает, что Москва «отреагирует на это беспокойство, действуя прозрачно и по существу», а также будет активно вести диалог с США по техническим вопросам. При этом Североатлантический альянс отмечает, что Соединенные Штаты соблюдают свои обязательства, связанные с ДРСМД.
Вашингтон неоднократно обвинял Москву в нарушении условий договора и, в частности, выражал недовольство созданием и размещением российских крылатых ракет наземного базирования SSC-8, которые в России носят название 9M729.