ՆԱՏՕ-ն կոչ է անում Ռուսաստանին հետեւել Միջին եւ փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման մասին պայմանագրին: Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամները արձանագրել են միջազգային համաձայնագրերով արգելված ռուսական հրթիռային համալիր, ինչը «լուրջ մտահոգություն է առաջացնում», դեկտեմբերի 15-ին հաղորդում է կազմակերպության կայքը, հայտնում է DW-ն:
Այս առնչությամբ ՆԱՏՕ-ն ակնկալում է, որ Մոսկվան «կարձագանքի այս մտահոգությանը` գործելով թափանցիկորեն եւ ըստ էության», ինչպես նաեւ ակտիվորեն կմասնակցի ԱՄՆ-ի հետ տեխնիկական հարցերի շուրջ երկխոսությանը: Միեւնույն ժամանակ, Հյուսիսատլանտյան դաշինքը նշում է, որ Միացյալ Նահանգները հավատարիմ են պայմանագրի շրջանակներում ստանձնած իրենց պարտավորություններին.
Վաշինգտոնը բազմիցս մեղադրել է Մոսկվային պայմանագրի պայմանները խախտելու մեջ եւ մասնավորապես դժգոհություն հայտնել Ռուսաստանում 9M729 անունը կրող SSC-8 հրթիռների ստեղծման եւ Ռուսաստանի տարածքում տեղակայման կապակցությամբ:

NATO urged Russia to respect the treaty on the elimination of intermediate and shorter-range missiles. Members of the Alliance have recorded prohibited by international agreement Russian missile complex, that “raises serious concerns”, NATO reported on December 15.
NATO called Russia “to address these concerns in a substantial and transparent way and actively engage in a technical dialogue with the United States” and noted the US is meeting its obligations on INF Treaty.
Washington repeatedly accused Moscow for the breach of the treaty obligations and expressed outrage at the creation of Russian ground-based cruise missile SSC-8.