ԱՄՆ վարչակազմը Deutsche Bank-ին հարցում է կատարել գործարքների վերաբերյալ տեղեկությունների մասին, որոնք ենթադրաբար կապ ունեն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ազգային անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Մայքլ Ֆլինի կամ նրա հետ կապված կառույցների հետ, հայտնում է The Wall Street Journal-ը:
Այս հարցը տրվել է հետաքննության շրջանակում, որն անցկացնում է հատուկ դատախազ Ռոբերտ Մյուլլերը՝ կապված 2016 թվականին ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին Ռուսաստանի միջամտության կասկածների հետ, նշել է պարբերականը:
Ավելի վաղ Ֆլինն իրեն մեղավոր էր ճանաչել ընտրություններին Մոսկվայի հնարավոր միջամտության գործով սուտ ցուցմունքներ տալու մեջ եւ քննության հետ համագործակցելու պատրաստակամություն էր հայտնել:
Դեկտեմբերի սկզբին տարբեր լրատվամիջոցներ հայտնել էին, որ Deutsche Bank-ի ներկայացուցիչներին կանչել են ցուցմունքներ տալու: Պարբերականների տեղեկությունները, թե ինչի հետ էին կաված ծանուցագրեր ստանալը, տարբերվում էին: Վարկածների թվում էր գերմանական ֆինանսական ինստիտուտի կապերը Դոնալդ Թրամփի, ինչպես նաեւ նրա նախընտրական շտաբի նախկին ղեկավար Փոլ Մանաֆորթի հետ:
Սպիտակ տունը հերքել էր տեղեկությկունները, որ Deutsche Bank-ի ամերիկյան ներկայացուցչությունը հատուկ դատախազ Մյուլլերից դատարան ներկայանալու ծանուցագիր է ստացել՝ Թրամփի եւ գերմանական ֆինանսական ինստիտուտի միջոցով Ռուսաստանից փողերի հնարավոր լվացման միջեւ ենթադրյալ կապի պատճառով:

The US administration has submitted a request to Deutsche Bank to hand over information about transactions that could be linked to former national security adviser Michael Flynn or entities connected to him, The Wall Street Journal reported.
According to the source, the information has been requested within the investigation conducted by US Special Counsel Robert Mueller’s team, which is investigating Russian interference in the 2016 presidential elections.
As reported earlier, Flynn pleaded guilty to lying about Russian interference in elections and expressed willingness to cooperate with the investigation.
In December, various media outlets reported that Deutsche Bank’s representatives have been called in to testify. The White House denied the information the US representatives of Deutsche Bank had received notice from Mueller to appear in court because of the alleged link between Trump and money laundering activities from Russia through the German financial institution.