ԱՀ պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանի և ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ՝ դեկտեմբերի 16-ին տեղի է ունեցել երկու հանրապետությունների կառավարությունների մի շարք անդամների համատեղ խորհրդակցություն:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱՀ պետական նախարարը կարևորել է երկու կառավարությունների միջև համագործակցության նման ձևաչափի նշանակությունը՝ տարբեր ոլորտներում մոտեցումների համադրման և պետական ծրագրերի արդյունավետության բարձրացման գործում: Ա. Հարությունյանը հակիրճ ներկայացրել է Արցախի տնտեսության ընթացիկ իրավիճակը, միտումները և հիմնական ոլորտների առանձնահատկությունները:
«9 ամսվա տվյալներով՝ մեզ հաջողվել է 2017 թվականին 16.5 տոկոս ՀՆԱ աճ ապահովել: Տարբեր բնագավառներում խոշոր նախագծեր ենք մեկնարկել, որոնք առաջիկա տարիներին պայմանավորելու են մեր տնտեսության կայուն զարգացումը:
Մասնավորապես՝ մի քանի ջրամբարներ և ՀԷԿ-եր ենք կառուցում, ընդլայնում ենք ոռոգման ցանցը, բարեփոխումներ ենք կատարում գյուղատնտեսության ոլորտում, խթանում ենք մշակող արդյունաբերությունը, աջակցում ենք հանքարդյունաբերական որոշ ծրագրերի: Արդյունքում, մենք նախորդ տարիներին լուրջ հաջողություններ ենք արձանագրել՝ հիմք ստեղծելով նաև ապագայի կայուն զարգացման համար»,- նշել է Ա. Հարությունյանը: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ շեշտադրելով, որ իրենց յուրաքանչյուր այց Արցախ ոգևորիչ է: «Արցախի տնտեսության զարգացման ցուցանիշները շատ տպավորիչ են: ՀՀ կառավարությունը ծրագրում է գալիք տարիների համար տնտեսական կայուն աճի հիմքեր ստեղծել, ինչն անդրադառնալու է նաև Արցախի տնտեսության վրա: Մենք ունենք բավականին լուրջ աշխատանքային օրակարգ, և համոզված ենք, որ բարձր արդյունքներ ենք ապահովելու միասնական ջանքերի շնորհիվ: Մենք պետք է օգնենք մեր գործընկերներին աշխարհի արդի միտումները տեղայնացնել Արցախի Հանրապետությունում»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Խորհրդակցության ավարտին ԱՀ և ՀՀ առողջապահության նախարարներ Կարինե Աթայանը և Լևոն Ալթունյանը  հուշագիր են ստորագրել երկու գերատեսչությունների համագործակցության խորացման վերաբերյալ:

Показатели развития экономики Нагорного Карабаха очень впечатляют. С таким заявлением на совместном совещании с участием ряда членов правительств Армении и Арцаха в Степанакерте 16 декабря выступил глава кабинета министров Армении Карен Карапетян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе правительства НКР, госминистр Карабаха Араик Арутюнян отметил важность сотрудничества между двумя правительствами в данном формате. Он также вкратце представил нынешнее состояние экономики Арцаха, тенденции и особенности основных сфер.
«По данным 9 месяцев текущего года, нам удалось добиться роста ВВП на 16,5%. Мы запустили крупные проекты в разных сферах, которые приведут к стабильному развитию нашей экономики в ближайшие годы. В частности, мы строим несколько водохранилищ и гидроэлектростанций, расширяем оросительную сеть, проводим реформы в сфере сельского хозяйства и другие. В итоги в предыдущие годы мы зарегистрировали серьезные успехи, тем самым создав основу для стабильного развития и в будущем», - заявил Арутюнян.
В свою очередь, премьер-министр Армении Карен Карапетян подчеркнул, что каждый визит в Арцах просто вдохновляет. «Показатели развития экономики Нагорного Карабаха очень впечатляют. Правительство Армении планирует создать основы для стабильного экономического роста на ближайшие годы, что отразится и на экономике НКР. У нас есть достаточно серьезная рабочая повестка, и мы убеждены, что, благодаря совместным усилиям, удастся добиться высоких результатов», - заявил Карапетян.
В конце совещания министры здравоохранения Карабаха и Армении Карине Атаян и Левон Алтунян подписали меморандум об углублении сотрудничества между двумя ведомствами.