Կավելանա Իրանից ներմուծվող գազի ծավալը: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարարությունը:
«Էլեկտրաէներգիա բնական գազի դիմաց» ծրագրի տարեկան արդյունքները եւ Իրան-Հայաստան երրորդ բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծի շինարարության ընթացքն ու գալիք տարվա ծրագրերը քննարկելու նպատակով դեկտեմբերի 16-17-ին աշխատանքային այցով Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում էր գտնվում ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը:
Այցի ընթացքում նախարարը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Իրանի պաշտոնատար անձանց եւ իրանահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Մասնավորապես, Իրանի գազի ազգային ընկերության միջազգային հարաբերությունների գծով տնօրեն Բեհզաթ Բաբազադեի հետ հանդիպման արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ընթացիկ տարում կավելացվեն «Էլեկտրաէներգիա բնական գազի դիմաց» ծրագրի շրջանակներում Հայաստան ներմուծվող բնական գազի ծավալները:
Աշոտ Մանուկյանը հանդիպել է  նաեւ իրանահայ գործարարների հետ, ովքեր  հետաքրքրված են վերականգնվող, մասնավորապես՝ հողմային եւ արեւային էներգետիկայի բնագավառում Հայաստանում ներդրումներ կատարելու հեռանկարներով:
Նախարարը գործարարներին է ներկայացրել «Մեղրի» նորաբաց ազատ տնտեսական գոտու առավելությունները` այն որպես հարթակ օգտագործելով Եվրասիական տնտեսական համագործակցության երկրների հետ առեւտրային հարաբերությունների զարգացման համար:

Объемы поставок иранского газа в Армению увеличатся. Об этом было заявлено в ходе встречи министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашота Манукяна  и директора по международным отношениям Национальной компании газа Ирана Бехзата Бабазаде.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов, глава ведомства Ашот Манукян 16 – 17 декабря с рабочим визитом посетил Тегеран для обсуждения результатов программы «Газ в обмен на электричество», процесса строительства третьей высоковольтной линии электропередач  ИРИ – Армения и программ на будущий год.
В ходе визита министр имел ряд встреч с должностными лицами и представителями армянской общины Ирана. В частности, согласно договоренности, достигнутой по итогам встречи с директором по линии международных отношений Национальной компании газа Ирана Бехзатом Бабазаде, в текущем году будут увеличены объемы газа, поставляемого в Армению по программе «Газ в обмен на электроэнергию».