Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոուզ Գոթեմյոլերին, ով Հայաստան է ժամանել մասնակցելու «ՆԱՏՕ-ի շաբաթ» միջոցառումներին:
Ողջունելով հյուրին՝ Հանրապետության Նախագահը կարեւորել է Հայաստանում ավանդաբար անցկացվող «ՆԱՏՕ-ի շաբաթ» միջոցառումների շարքը՝ լայն հասարակությանը Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների մասին պարբերաբար իրազեկելու տեսանկյունից: Նախագահ Սարգսյանը գոհունակությամբ է արձանագրել, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ Հայաստանի համագործակցությունը զարգանում է բնականոն եւ շնորհակալություն է հայտնել ՆԱՏՕ-ի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցության համար: Օգտվելով հանդիպման առիթից՝ Հանրապետության Նախագահը խնդրել է իր շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքները փոխանցել ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգին նրա պաշտոնավարման ժամկետի երկարաձգման առթիվ:
Զրուցակիցները երկուստեք ջերմությամբ են հիշել իրենց նախորդ հանդիպումները՝ 2011 թվականին, երբ Ռոուզ Գոթեմյոլերը ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականն էր եւ դրանից հետո՝ ս.թ. փետրվարի 27-ին ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում Գլխավոր քարտուղար Ստոլտենբերգի հետ հանդիպման ժամանակ:
Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերություններից բացի հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայաստանի արտաքին եւ անվտանգային քաղաքականությանը, տարածաշրջանային զարգացումներին եւ այդ համատեքստում ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացին: ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալը Հանրապետության Նախագահից հետաքրքրվել է նաեւ Սահմանադրության փոփոխություններից հետո Հայաստանում կառավարման նոր համակարգի անցնելու կապակցությամբ իրականացվող գործընթացներով:
Ռոուզ Գոթեմյոլերը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին այն վճռական ու հետեւողական աջակցության համար, որ իրականացնում է միջազգային խաղաղապահ գործողություններին ակտիվ մասնակցությամբ՝ իր կարեւոր ներդրումն ունենալով միջազգային խաղաղության ու անվտանգության ապահովման գործում:
ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալը գոհունակությամբ է խոսել Հայաստանի հետ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) իրականացման մասին՝ նշելով, որ հաջողությամբ իրականացվել է չորս ծրագիր, եւ արդեն հաստատվել է Հայաստան-ՆԱՏՕ 2017-2019թթ. հինգերորդ ծրագիրը:

YEREVAN.- Armenian President Serzh Sargsyan received on Monday Deputy Secretary General of NATO Rose Gottemoeller, who is in Armenia to participate in the events in the sidelines of the “NATO Week”, the press service of the Armenian President’s Office reported.
Greeting the guest, the President of the Republic highlighted the traditional “NATO Week” events held in Armenia in terms of keeping the Armenian public aware of Armenia-NATO relations.
President Sargsyan documented with satisfaction that Armenia’s relations with NATO develop in a natural way and thanked for the assistance rendered by the NATO to Armenia.
Taking advantage of the occasion, Serzh Sargsyan asked to convey his congratulations and warm wishes to NATO Secretary General Jens Stoltenberg on the occasion of prolonging his tenure.
The interlocutors mutually recalled their previous meetings with warmth – in 2011 when Rose Gottemoeller was the U.S. Assistant Secretary of State and afterwards, on February 27 of the current year during the meeting with NATO Secretary General Jens Stoltenberg. In addition to Armenia-NATO relations, a reference was made to Armenia’s foreign and security policy, regional developments, and in that context the negotiation process of Nagorno Karabakh conflict settlement.
The Deputy Secretary General of NATO thanked Armenia for its resolve and consistent support in international peacekeeping missions, making its important contribution to international peace and security. Rose Gottemoeller talked with satisfaction about the implementation of the Individual Partnership Action Plan with Armenia, noting that 4 action plans have been successfully implemented and now the fifth one has been confirmed for 2017-2019.