Կատալոնիայում ընթանում են արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Դեկտեմբերի 21-ի քվեարկությանը մասնակցելու իրավունք ունեն շուրջ 5.5 միլիոն ընտրող: Դիտորդները ակնկալում են ռեկորդային մասնակցություն, հաղորդում է DW-ն։
Reuters գործակալությունը նշում է, որ օրվա առաջին կեսին ընտրական տեղամասերում ընտրողների երկար հերթեր են կուտակվել։ Համաձայն  ընտրական հանձնաժողովի տվյալների՝ ժամը 13-ի դրությամբ ընտրությանը մասնակցել է ընտրողներ 34,51 տոկոսը։
Կատալոնիայի անկախության կողմնակիցները, որոնք նախկինում մեծ թիվ էին կազմում  կատալոնյան խորհրդարանում, դեմ էին հանդես գալիս այն կուսակցություններին, որոնք  կողմ էին հանդես գալիս միասնական Իսպանիայի համար: Քվեարկության արդյունքը դեռ հայտնի չէ: Դատելով նախընտրական հարցումներից՝ կատալոնական անկախության կողմնակիցներն ու հակառակորդները կարող են ստանալ հավասար թվով ձայներ:
«Կատալոնիայի հետ միասին» ընտրացուցակը գլխավորում է Կատալոնիայի նախկին նախագահ Կառլես Պուչդեմոնը, որն այժմ թաքնվում է Բելգիայում: Մեկ այլ ցուցակ գլխավորում է նախկին փոխնախագահ Օրիոլ Ժունկերասը: Հոկտեմբերի վերջին Մադրիդը իշխանությունից առանձնացրել էր Կատալոնիայի շրջանային կառավարությունը եւ լուծարել շրջանի խորհրդարանը: Դատարանը քրեական գործ էր հարուցել մի շարք կատալոնական քաղաքական գործիչների եւ բարձրաստիճան պաշտոնյաների դեմ ապստամբության փորձ կատարելու համար: Իշխանությունից հեռացված Պուչդեմոնը կոչ էր արել արտահերթ ընտրությունները դիտարկել որպես անկախության հանրաքվեի երկրորդ փուլ:

В Каталонии проходят досрочные выборы в региональный парламент. Участие в голосовании 21 декабря, могут принять около 5,5 миллиона избирателей. Наблюдатели ожидают рекордную явку, передает DW
Как отмечает агентство Reuters, уже в первой половине дня перед многими избирательными участками выстроились длинные очереди. По данным на 13 часов проголосовали 34,51 процента избирателей, сообщила избирательная комиссия.
Сторонникам независимости Каталонии, ранее имевшим большинство в каталонском парламенте, противостоят партии, выступающие за единую Испанию. Исход голосования неясен. Судя по предвыборным опросам, сторонники и противники каталонской независимости могут получить примерно равное количество голосов.
Избирательный список «Вместе за Каталонию» возглавляет бывший глава Каталонии Карлес Пучдемон, ныне скрывающийся в Бельгии. Другой список возглавляет экс-вице-президент Ориол Жункерас. В конце октября Мадрид отстранил от власти каталонскую региональную администрацию и распустил региональный парламент. Суд возбудил уголовные дела за попытку мятежа против ряда каталонских политиков и высших чиновников. Отстраненный от власти Пучдемон призвал рассматривать досрочные выборы как второй тур референдума о независимости.