Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Քսդիրովի էջերը Instagram-ում եւ Facebook-ում դեկտեմբերի 23-ին անհասանելի են դարձել, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Փորձելով Instagram –ում մտնել @kadyrov_95 էջ, հաղորդվում է, որ նման օգտատերը չի հայտնաբերվել: Նմանատիպ գրություն է երեւում նաեւ Facebook-ում Քադիրովի էջ մտնելու փորձի ժամանակ:
Սակայն Instagram-ում նրա անգլիալեզու էջը նորմալ գործում է: Instagram-ում Քադիրովի հետեւղների թիվը հասնում է ավելի քան 3 մլն-ի, իսկ Facebook-ում՝ 757 հազարի:
Նշենք, որ Չեչնիայի ղեկավարը հայտնվել է ԱՄՆ կառավարության կողմից հրապարակված «Մագնիտսկու ցուցակում»: Այդ մասին դեկտեմբերի 20-ին հայտարարել էր ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը, որպես պատճառ նշելով «մարդու իրավունքների խախտումը»:

Профили главы Чечни Рамзана Кадырова в социальных сетях Instagramи Facebook 23 декабря стали недоступны, сообщает ТАСС.
При попытке зайти на страницу @kadyrov_95 в Instagram сообщается, что пользователь не найден. Аналогичная запись появляется при попытке просмотра страницы Кадырова в Facebook. Однако англоязычная страница главы Чечни в Instagram работает в обычном режиме.
Общее количество подписчиков Кадырова в Instagram составляет более 3 млн человек, в Facebook - свыше 757 тыс.
Отметим, что глава Чеченской республики Рамзан Кадыров был внесен правительством США в «список Магнитского».
О внесении Кадырова и еще пятерых россиян в «список Магнитского» 20 декабря сообщило американское Министерство финансов. Глава Чечни попал под санкции с формулировкой «За нарушение прав человека».