Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ իր ամերիկացի գործընկեր Դոնալդ Թրամփից զանգի էր սպասում մինչ այն, երբ Սպիտակ տան ղեկավարը հայտարարեց Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին որոշումը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Թրամփը դեկտեմբերի սկզբին հայտարարել էր Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին եւ հրաման էր ստորագրել Թել Ավիվից ԱՄՆ դեսպանատունն այնտեղ տեղափոխելու մասին: ԱՄՆ նախագահի որոշումը դրական էր ընդունվել Իսրայելում եւ աշխարհի շատ երկրների բացասական արձագանքն առաջացրել, առաջին հերթին՝ Մերձավոր Արեւելքի երկրների եւ Պաղեստինի:
Դեկտեմբերի 21-ին ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեան բանաձեւ էր ընդունել Երուսաղեմի կարգավիճակի վերաբերյալ ԱՄՆ որոշումը չընդունելու մասին, հինգշաբթի քվեարկության ընթացքում փաստաթղթի օգտին էր քվեարկել 128 երկիր, 9-ը՝ դեմ, եւ 35-ը ձեռնպահ էր մնացել:
«Մենք ԱՄՆ ղեկավարի հետ այս կամ այն հարցով կապ ենք հաստատում: Սակայն ներկայումս հեռախոսային բանակցություններով դեռեւս չի ընդունվել կոնկրետ որոշում: Ցանկալի կլիներ, որ Թրամփը եւս մեզ զանգահարեր: Մենք սկզբից եւեթ սպասել ենք, որ նա մեզ կզանգահարի՝ նախքան իր որոշման մասին հայտարարելը: Ես կարծում եմ, որ այս սխալը չէր կատարվի, եթե Թրամփը մեզ հետ խորհրդակցեր»,- Անկարայում մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Էրդողանը:
Նրա խոսքով՝ այդ սպասումները պայմանավորված էին այն հանգամանքով, որ Թուրքիան հիմա նախագահում է Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունում:

President of Turkey Recep Tayyip Erdogan said he expected a call from the American leader before he announced the decision to recognize Jerusalem as a capital of Israel, Hurriyet Daily News reported.
“We made our call to the U.S. and are continuing to. There’s no reason not to have a meeting with Trump. Of course, we will call again. I wish that Trump calls us too. From the beginning, we actually waited for them to call us before declaring these decisions, as the Organization of Islamic Cooperation [OIC] term president,” he said.
In early December Trump announced U.S. intention to recognize Jerusalem as a capital of Israel and signed a document on transferring the embassy from Tel-Aviv.
The decision of the American leader was positively received in Israel and caused a negative reaction on the part of many states of the world, first of all, the countries of the Middle East and Palestine.
Earlier this week UN General Assembly voted 128-9 with 35 abstention to adopt a nonbinding resolution declaring President Donald Trump’s recognition of Jerusalem as Israel’s capital “null and void”.