ԵԽԽՎ-ում 2017 թվականը հայկական պատվիրակության համար բավական լարված էր։ Այս մասին հայտարարել է Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար, Հայաստանի ԱԺ փոխխոսնակ Արփինե Հովհաննիսյանը։
Նրա մեկնաբանմամբ՝ Վեհաժողովում տարածվել էին մի քանի բանաձեւերի նախագծեր ու փաստաթղթեր, որոնք պարունակում էին ուղղակիորեն Հայաստանի շահերին առնչվող ձեւակերպումներ։ «Պատվիրակությանը հաջողվեց չեզոքացնել հայկական կողմից համար սպառնալիքները եւ ապագայում նման սադրանքներից խուսափելու համար հող նախապատրաստել»,- հավաստել է Հովհաննիսյանը՝ միաժամանակ խոստովանելով, ամբողջությամբ խուսափել այդպիսի դեպքերից հնարավոր չէ, քանի որ ԵԽԽՎ-ն լի է քաղաքականապես իրար հակասող շահերով։
Արփինե Հովհաննիսյանի խոսքով՝ ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակությունը կգործի ավելի ճկուն եւ կփոխի ռազմավարությունը՝ կախված կոնկրետ իրավիճակից ու քաղաքական օրակարգից՝ միաժամանակ ջանալով առավելագույնս արդյունավետ պաշտպանել կառույցում Հայաստանի շահերը։  Հովհաննիսյանը նաեւ նշել է, որ հայկական պատվիրակության գործունեությունը պայմանավորված չի եղել միայն ազգային շահերի նեղ շրջանակով։ «Մենք ակտիվորեն մասնակցել ենք օրակարգի ընդհանուր հարցերի քննարկմանը, ինչը շատ կարեւոր է, քանի որ եվրոպական ընտանիքի մյուս անդամներին կարելի է հետաքրքրել մեր օրակարգով հենց այդպես»,- նշել է ԱԺ փոխխոսնակը։
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ 2018 թվականին եվրոպական գործընկերների հետ նախատեսվում է Հայաստանում ծրագրեր իրականացնել մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարական ազատությունների ոլորտում։ «Այս տարի մենք կշարունակենք մեր համագործակցությունն ինչպես Եվրոպայի խորհրդի, այնպես էլ Եվրամիության մեր գործընկերների հետ։ Այս առումով կցանկանայի նշել, որ 2017 թվականի նոյեմբերին Հայաստանի ու Եվրամիության միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը նախանշել է համագործակցության նոր հեռանկարներ ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման, օրենքի գերակայության, արդյունավետության բարձրացման, մարդու իրավունքների ու հիմնական ազատությունների սատարման առումով»,- հայտարարել է ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավարը։
Ի պատասխան ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական կողմի սադրանքներին հակազդեցության մասին հարցին՝ Արփինե Հովհաննիսյանը ընդգծել է, որ դրանք ամենուր են, բայց չկան այնպիսի սադրանքներ, որոնք հնարավոր չլինի չեզոքացնել եւ տալ համարժեք պատասխան։

YEREVAN. – The year 2017 was tense for Armenian delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), head of the Armenian delegation to PACE Arpine Hovhannisyan told Armenian News- NEWS.am.
According to her, 2017 was tense because several draft resolutions and documents, specifically concerning Armenian interests, were circulated in the PACE.
The delegation managed to neutralize the threats to Armenia, said Hovhannisyan, adding that it is impossible to completely avoid such situations because the Assembly is full of contradictory political interests.
According to her, the Armenian delegation to PACE will act in a more flexible manner and will change its tactics based on a specific situation and political agenda to effectively protect Armenian interests in this organization.
“We are actively involved in the discussion of general agenda, which is extremely important, since other members of the European family can be interested in the agenda of ther members in this way,” said Arpine Hovhannisyan.
According to the head of PACE, it is planned to improve the human rights situation in Armenia with European partners in 2018.
“We will also continue to cooperate with European Council and our EU partners in the coming year. In this regard, I would like to note that Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, signed in November, 2017, provides for new prospects of cooperation to facilitate democratic institutions, the rule of law, human rights and fundamental freedoms,” she said.
Asked about countering provocations of Azerbaijan in PACE, Arpine Hovhannisyan noted that provocations are a usual thing, but there are no such provocations that cannot be neutralized.