Եգիպտոս հանգստանալ մեկնելու փոխարեն մի քանի ընտանիք Ամանորը դիմավորել է «Զվարթնոց» օդանավակայանում, երբ պարզել է, որ իրենք խաբեության զոհ են դարձել:
NEWS.am-ի հետ զրույցում զբոսաշրջիկներից Լիլիթ Վարդանյանը պատմեց, որ իր եւ եղբոր ընտանիքներն Ամանորյա փաթեթներն ամրագրել է դեռեւս օգոստոսին «Պրոգրեսսիվ թրավելի» միջոցով:
«Երկու ընտանիքի համար մենք 7 հազար դոլար ենք տվել: Դեկտեմբերի 31-ին առավոտյան մեկ այլ տուրիստական ընկերությունից մեզ զանգեցին եւ ասացին, որ «Պրոգրեսսիվ թրավելից» մեզ կեղծ թղթեր են տվել, որոնցով չենք կարողանա մեկնել Եգիպտոս: Մենք զանգեցինք տնօրենին, նա էլ վստահեցրեց, թե թռնելու եք, անպայման գնացեք օդանավակայան, մենք գնացինք, ամբողջ գիշերն անցկացրինք այնտեղ, բայց չկարողացանք մեկնել, որովհետեւ կեղծ թղթեր էին մեզ տվել, մեր անունները ոչ մի տեղ չկար: Միայն այդ օրը 22 ընտանիք չկարողացավ մեկնել»,- պատմեց Լիլիթ Վարդանյանը:
Խաբված ընտանիքներն արդեն դիմել են իրավապահ մարմիններին եւ հաղորդում ներկայացրել: «Պրոգրեսսիվ թրավել» ընկերության տնօրեն Ռոզիտա Պապովան մեզ հետ զրույցում, սակայն, պնդեց, որ իրականում ինքն է խաբեության զոհ դարձել. «Մենք արդեն փաստաթղթերն ենք պատրաստել, որ դիմենք դատարան, վճարման անդորրագրերն ունենք: Մենք ենք խաբեության զոհ դարձել, քանի որ դիմել էինք երրորդ կողմի, որն էլ յուրացրել է գումարներն ու տոմսերը վերավաճառել: «Պրոգրեսսիվ թրավելը» բարձր ռեյտինգով տուրիստական կազմակերպություն է, մեծ գումարներ եմ վստահել եւ քաշվել եմ: Այն ընկերությունը, որին ես դիմել էի, 2 տարի է՝ ինչ գործում է, բոլոր վճարումներն արել ենք, անդորրագրերն ունենք, դրա համար էլ ես դեկտեմբերի 31-ին բոլորին ասել եմ՝ գնացեք հանգիստ եւ թռեք: Էդքանից հետո այդ ընկերությունը տոմսերի մի մասը վերավաճառել է մեր հաճախորդներին»:

Несколько семей провели новогоднюю ночь в аэропорту «Звартноц». Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявила одна из пострадавших «туристок» Лилит Варданян.
Так, по словам людей, они стали жертвами мошенничества со стороны туристической фирмы, и, вместо того, чтобы отправится на отдых в Египет, вынуждены были встретить Новый Год в ереванском аэропорту.
«За две семьи мы заплатили семь тысяч долларов. Утром 31 декабря, из другой туристической компании нам позвонили и сказали, что в туристической компании «Progressive Travel» нам выдали фальшивые билеты, по которым мы не сможем вылететь в Египет», - пояснила Варданян, добавив при этом, что они позвонили директору компании, он также заверил, что вылет обязательно состоится, и чтобы они непременно были в аэропорту.
В результате, как пояснила Варданян, они поехали в аэропорт и всю ночь провели там, однако не смогли вылететь, поскольку им, на самом деле, были выданы фальшивые билеты. В этот день, как заверяет Варданян, не смогли вылететь 22 семьи.
Обманутые семьи уже обратились в правоохранительные органы. Однако, директор компании «Progressive Travel» Розита Папова заявила, что в реальности, жертвой обмана стала она сама.
«Мы уже подготовили документы для обращения в суд, и у нас есть платежные квитанции. Это мы стали жертвами обмана, так как обратились к третьей стороне, которая присвоила себе деньги и перепродала билеты»,- пояснила Попова, добавив при этом, что их туристическая компания имеет высокие рейтинги, отметив, что компания, к которой она обратилась, к тому моменту работала уже два года.