Հեռուստահաղորդավարուհի Օփրա Ուինֆրին իր հանրահայտությամբ առաջ է անցնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփից՝ նրան նախագահի թեկնածու առաջադրելու լուրերի ֆոնին, այս մասին վկայում են Rasmussen Reports ընկերության հարցման արդյունքները, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ուինֆրին կիրակի Լոս Անջելեսում ելույթ է ունեցել «Ոսկե Գլոբուսի» 75-րդ մրցանակաբաշխության արարողության ժամանակ: Նրա ելույթից հետո ամերիկյան մի շարք լրատվամիջոցներ գրել են, որ Ուինֆրին քննարկում է 2020 թվականի նախագահական ընտրություններին մասնակցելու հնարավորությունը: Թրամփը վստահություն է հայտնել, որ Ուինֆրիին կհաղթի, բայց կասկածել է, որ նա ընտրություններին կմասնակցի:
Հարցման համաձայն՝ Թրամփ-Ուինֆրի մենամարտի դեպքում պոտենցիալ ընտրողների 48 տոկոսը կքվեարկեր Ուինֆրիի օգտին, իսկ 38 տոկոսը՝ Թրամփի: Եվս 14 տոկոսը չի կողմնորոշվել ընտրության հարցում: Հիպոթետիկ դիմակայությունում հեռուստահաղորդավարուհուն կաջակցի դեմոկրատների 76 տոկոսը, հանրապետականների 22 տոկոսը եւ անկախ ընտրողների 44 տոկոսը, իսկ Թրամփին՝ 66 տոկոս հանրապետականներ, 12 տոկոս դեմոկրատներ եւ 38 տոկոս անկախ ընտրողներ:
Այն հարցում, թե Թրամփը կվերընտրվի՞ երկրորդ ժամկետ, հարցվածները կրկին կուսակցական հատկանիշով են բաժանվել: Այսպես հանրապետականների երկու երրորդը համոզված է, որ Թրամփը կվերընտրվի: Ըստ որում՝ դեմոկրատների 42 տոկոսը կարծում է, որ Թրամփը 2020 թվականի ընտրություններում կպարտվի, իսկ 45 տոկոսը հույս ունի, որ Թրամփին իմփիչմենթ կներկայացնեն դեռեւս մինչեւ հաջորդ ընտրությունները:
ԱՄՆ հազարավոր քաղաքացիների շրջանում հարցումը, որոնք հայտարարել են, որ 2020 թվականին կքվեարկեն, անցկացվել է հունվարի 8-9-ը: Հարցման վիճակագրական սխալը կազմում է +/-3 տոկոսային կետ:

Телеведущая Опра Уинфри опережает по популярности президента США Дональда Трампа на фоне слухов о ее выдвижении в президенты, свидетельствуют результаты опроса компании Rasmussen Reports, передает РИА Новости.
Уинфри в воскресенье выступила в Лос-Анджелесе на 75-й церемонии вручения премий «Золотой глобус». После ее выступления ряд американских СМИ написали, что Уинфри рассматривает возможность участия в президентских выборах в 2020 году. Трамп выразил уверенность, что выиграет у Уинфри, но усомнился, что она будет участвовать в выборах.
Согласно опросу, в случае дуэли Трамп-Уинфри 48% потенциальных избирателей проголосовали бы на выборах за Уинфри, а 38% — за Трампа. Еще 14% не определились с выбором. Телеведущую поддерживают в гипотетическом противостоянии 76% демократов, 22% республиканцев и 44% независимых избирателей, а Трампа — 66% республиканцев, 12% демократов и 38% независимых.
Насчет того, будет ли Трамп переизбран на второй срок, опрошенные вновь разделились по партийному признаку. Так, две трети республиканцев уверены, что Трамп будет переизбран. При этом 42% демократов считает, что Трамп проиграет выборы 2020 года, а 45% демократов надеются, что Трампу вынесут импичмент еще до следующих выборов.
Опрос тысячи граждан США, заявивших, что будут голосовать в 2020 году, проводился 8-9 января. Статистическая погрешность опроса — плюс-минус три процентных пункта.