ԱԺ Եվրաինտեգրման հարցերով մշտական հանձնաժողովը հունվարի 11-ի նիստում միաձայն հավանություն տվեց ԱԺ հայտարարության նախագծին եզդիների ներկայացուցիչների դեմ ցեղասպանության գործողությունների դատապարտման մասին, որոնք բնակվել են «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների կողմից ժամանակվորապես գրավված Իրաքի տարածքներում:
Հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը նշեց, որ այս հարցի քննարկումը չափազանց կարեւոր նշանակություն ունի: «Ես, իհարկե, չեմ կարողանում հասկանալ, թե ինչու այս հարցը չի լուծվել խորհրդարանի նախորդ կազմի կողմից»,- նշեց Զոհրաբյանը՝ ձայն տալով ՀՀԿ կողմից պատգամավոր ընտրված ազգությամբ եզդի Ռուստամ Մախմուդյանին:
Մախմուդյանը նշեց, որ անհրաժեշտ է նշել կոնկրետ ժամկետը, երբ տվյալ հանցագործությունը կատարվել է, եւ խնդրանքով դիմել Իրաքին՝ ընբռնումով մոտենալ հայտարարության ընդունմանը՝ այդ երկրի ինքնիշխանության հանդեպ լիակատար հարգանքի ֆոնին: Նա ընդգծեց, որ Իրաքում եզդի բնակչության ներկայացուցիչների դեմ ԻԼԻՊ ահաբեկիչների իրագործած հանցագործությունները ոչ այլ ինչ էին, եթե ոչ ցեղասպանության գործողությունների դրսեւորում:
Ինչպես իր հերթին նշեց Նաիրա Զոհրաբյանը, միջազգային կոնվենցիաների համաձայն՝ ցեղասպանություն են համարվում կոնկրետ էթնիկ խմբի, ռասայի կամ կրոնական խմբի ներկայացուցիչների ֆիզիկական բնաջնջմանն ուղղված գործողությունները՝ որպես կրոնական, ռասայական կամ էթնիկ անհանդուժողականություն: Նրա կարծիքով՝ եզդի ազգի ներկայացուցիչների դեմ իրականացված գործողություններն ամբողջությամբ համապատասխանում են ցեղասպանության սահմանմանը:
Իր կարծիքը հայտնեց նաեւ հանրապետական պատգամավոր Միհրան Հակոբյանը՝ նշելով, որ չարժի միայն «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության կատարած հանցագործություններն առանձնացնել: Նրա կարծիքով՝ անհրաժեշտ է նշել այն բոլոր ահաբեկչական կազմակերպություններին, որոնց կողմից նման հանցագործություններ են կատարվել՝ անկախ ժամանակից եւ իրագործման վայրից: Նա նաեւ առաջարկեց հնարավորինս խուսափել «Իսլամական պետություն» տերմինից, քանի որ, նրա կարծիքով, այս կազմակերպությունը իսլամի հետ ոչ մի ընդհանուր բան չունի:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ԱԺ հայտարարության նույն նախագիծը հավանություն էր ստացել ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների հարցերով մշտական հանձնաժողովի կողմից:

Постоянная Комиссия по европейской интеграции на заседании  11 января единогласно одобрила проект заявления Национального Собрания об осуждении геноцидальных действий в отношении представителей езидской национальности, которые проживали на временно занятых террористами «Исламского государства» территориях Ирака.
Глава комиссии, депутат от блока «Царукян» Наира Зограбян отметила, что обсуждение данного вопроса имеет чрезвычайно важное  значение. «Я, правда, не могу понять, почему данный вопрос не был решен предыдущим составом парламента», - отметила Зограбян, предоставив слово депутату от правящей Республиканской партии Армении, езиду по национальности   Рустаму Махмудяну.
Махмудян заявил, что необходимо указать конкретную дату, когда было совершенно данное преступление, и обратиться к Ираку с просьбой проявить понимание в связи с принятием заявления на фоне полного уважения к суверенитету этого государства. Он подчеркнул, что совершенные в Ираке террористами ИГИЛ преступления в отношении представителей езидского населения были не чем иным, как непосредственным проявлением геноцидальных действий.
Как заметила, в свою очередь, Наира Зограбян, согласно  международным конвенциям, геноцидом считаются целенаправленные действия, направленные на физическое уничтожение  представителей конкретной этнической группы, расы или религиозной группы как результат религиозной, расовой или этнической нетерпимости. По мнению главы Комиссии по европейской интеграции, действия, совершенные в отношении представителей езидской национальности, вполне подпадают под определение геноцида.
Свое мнение также выразил депутат от Республиканской партии Армении Мигран Акопян, отметив, что не следует выделять только преступления, совершенные террористической организацией «Исламское государство». По его мнению,   нужно указать все те террористические организации, за которыми водятся такого рода преступления, независимо от их времени и места совершения. Он также предложил по возможности избегать термина «Исламское государство», так как, на его взгляд, данная организация не имеет ничего общего с исламом.
Напомним, что ранее тот же проект заявления НС одобрила постоянная парламентская Комиссия по внешним отношениям.