Նոր հարկային օրենսգրքի ներդրումից հետո հանրապետությունում գներն աճել են։ Այս մասին հանդես գալով «Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման հարցով հրավիրված տնտեսական հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ՝ հունվարի 11-ին  հայտարարեց «Ծառուկյան» դաշինքից ԱԺ փոխխոսնակ Միքայել Մելքումյանը։
Նրա խոսքով՝ կտրուկ աճել են սեղմված գազի, դիզելային վառելիքի եւ բենզինի գները: «Մոտ ապագայում, իսկ ավելի կոնկրետ երկրորդ կիսամյակում, հանրային սննդի ոլորտում հարկերը եւս  կաճեն: Եվ նման իրավիճակում ես զարմանում եմ, որ կառավարությունը, բարձրացնելով հարկերը, զարմանում է, որ գնաճ է տեղի ունենում երկրում»,-նշեց Մելքումյանը՝ հիշեցնելով, որ 2018 թ. աշխատավարձերի եւ սոցիալական վճարումների աճ չի լինի:
Մելքումյանը առաջարկել է վերադառնալ մինչեւ հունվարի 1-ը գործող եկամտային հարկի դրույքաչափերին, ավելին՝ հնարավորության դեպքում դրանք կրճատել։ Օրինագծի հեղինակներն առաջարկում են 150-300 հազար աշխատավարձ ստացող  քաղաքացիների համար հարկի դրույքաչափերը կրճատել 28 տոկոսից մինչեւ 26 տոկոս, իսկ 150-ից ցածր ստացողների համար՝ 23 տոկոսից մինչեւ 21 տոկոս։
Սակայն խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովը չի սատարել նախաձեռնությունը եւ տվել է բացասական եզրակացություն։

После внедрения нового Налогового кодекса цены в республике выросли. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по экономическим вопросам, выступая на обсуждении законопроекта о внесении изменений в Налоговый кодекс, заявил 11 января вице-спикер парламента от блока «Царукян» Микаел Мелкумян.
По его словам, резко выросли цены на сжатый газ, дизельное топливо и бензин. «В ближайшем будущем, а точнее во втором  полугодии, вырастут налоги в сфере общественного питания. И в такой ситуации меня удивляет то, что Правительство, повышая налоги, удивляется, что в стране происходит инфляция», - пояснил Мелкумян, напомнив, что в 2018 году не будет роста зарплат и социальных выплат.
Мелкумян предложил вернуть действовавшие до 1 января ставки налога на доход, более того – по возможности и их понизить. Авторы законопроекта предлагают понизить ставку налога для граждан, получающих зарплату в размере 150 – 300 тысяч драмов,  с 28% до 26%, а для тех, кто получает ниже 150 тысяч драмов, с 23% до 21%.