Հայաստանի կառավարությունում արագորեն աճում է այն մարդկանց թիվը, ովքեր վախենում են աջակողմյան ղեկով ավտոմեքենա նստել:
Հիշեցնենք, որ նոր տեսակի ֆոբիայի հայտնաբերման հեղինակ է դարձել ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը: Աջակողմյան ղեկով ավտոմքենաների կողմնակիցների հետ հանդիպման ժամանակ փոխադրամիջոցի ապահովության եւ անվտանգության մեջ համեզվելու համար նախարարին առաջարկվեց շրջել այս տեսակի ավտոմեքենայով: Նախարարը կտրականապես մերժեց առաջարկը՝ նշելով, որ ինքը «կամիկաձե» չէ:
Պարզվեց, որ նախարարը Հայաստանի կառավարությունում միակը չէ, ով վախենում է նստել աջակողմյան ղեկով ավտոմեքենա: Բողոքի ակցիայի մասնակիցների հետ զրույցում Քաղաքացիների ընդունելության եւ դիմումների քննարկման վարչության պետ Ալեքսանդր Ղազարյանը նշեց, որ իր որդին նույնպես աջակողմյան ղեկով ավտոմեքենա է վարում:
Պարզվեց, որ Ղազարյանը որդու մեքենա մեկ անգամ է նստել եւ վերընշված նկատառումներով այլեւս չի պատրաստվում դա անել: Այնուհետեւ պարզվեց, որ Ղազարյանի դուստրը եւս աջակողմյան ղեկով ավտոմեքենա է վարում: Նրա մեքենա պաշտոնյան բացարձակապես չի համարձակվում նստել եւ ընդհանրապես դեմ է, որպեսզի դուստրը ավտոմեքենա վարի: Չնայած աջակողմյան ավտոմեքենաների «վտանգին»՝ Ղազարյանի երեխաները բարեբախտաբար երբեք ավտովթարի չեն ենթարկվել:
Ակտիվիստների հետ տեւական զրույցը էմոցիոնալ բնույթ էր կրում: Երբ Ղազարյանի հետեւում ցուցարարներից մեկը հերթական անգամ ռեպլիկ բաց թողեց, պաշտոնյայի նյարդերը տեղի տվեցին, եւ նա ռեպլիկի հեղինակին առաջարկեց կա՛մ արտահայտվել, կա՛մ հանդիպել երեկոյան 6-ից հետո: Թեման չշարունակվեց:

В правительстве Армении стремительно множится число тех, кто прямо-таки боится садиться в автомобили с правым рулем.
Напомним, что основоположником нового вида фобии стал министр транспорта, связи и информационных технологий Ваан Мартиросян. На встрече с активистами движения в поддержку машин с правым рулем, за искоренение которых ведомство рьяно принялось с конца прошлого года, министру, дабы убедить в безопасности и надежности такого вида транспортных средств, было предложено прокатить в праворульной машине. На это министр категорически отказался, заявив, что он «не камикадзе».
Выяснилось, что министр не единственный в правительстве Армении, боящийся садиться в машины с правым рулем. На встрече с продолжающими акции протеста сторонниками правого руля начальник управления приема граждан и обсуждения обращений Александр Казарян в числе прочего заявил, что его сын также водит праворульный автомобиль. Выяснилось, что в машину сына Казарян садился раз, и больше делать этого не будет, по вышеуказанному соображению. Выяснилось, что и дочь Казаряна водит машину, с ней чиновник ездить вообще не решился, и в принципе против того, что дочка водит. Несмотря на «опасность» праворульных машин, дети Казаряна, к счастью, ни разу не попадали в ДТП.
Продолжительная беседа с активистами местами носила эмоциональный характер. Когда же за спиной Казаряна последовала очередная реплика, нервы чиновника не выдержали, и он предложил автору реплики либо высказаться, либо встретиться после шести часов вечера. Тема продолжена не была, и на том вопрос иссяк.