2019 թվականից Արցախում ներդրվելու է պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգը: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Արցախի ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, հաղորդում է «Արցախպրեսը»
Նրա խոսքով՝ գործընթացը թե՛ Արցախում եւ թե՛ ՀՀ-ում սկսվել էր 2013 թվականին, բայց այնուհետեւ կանգ էր առել, չնայած որոշակի աշխատանքներ կատարվել էին. ներդրվել էր եկամտային եւ էլեկտրոնային հաշվետվությունների համակարգերը:
«Ըստ օրենքի, 2019 թվականից համակարգն Արցախում դառնալու է պարտադիր 1974 թվականի հունվարի 1-ից ծնված անձանց համար: Այդ համակարգի հիմնական էությունն է ապահովել ավելի բարձր կենսաթոշակներ կենսաթոշակների աղբյուրների բազմազանության հաշվին՝ ոչ միայն պետական բյուջեից թոշակ վճարելով, այլեւ համապատասխան եկամուտների եւ հիմնադրամների վճարումների շնորհիվ, ինչպես նաեւ խնայողություններ կուտակել հանրապետությունում, որպեսզի դրանք ուղղվեն տնտեսության զարգացմանը»,- ասել է Գ. Մարտիրոսյանը:

С 2019 года в Арцахе будет внедрена обязательная накопительная пенсионная система. С таким заявлением на встрече с журналистами выступил министр финансов Карабаха Григорий Мартиросян, передает «Арцахпресс».
По его словам, сам процесс и в Армении, и в Карабахе начался в 2013 году, после чего он был приостановлен, несмотря на то, что были проведены определенные работы, в частности, были введены системы доходов и электронной отчетности.
«Согласно закону, с 2019 года система в Карабахе станет обязательной для лиц, рожденных после 1 января 1974 года рождения. Основная цель этой системы - обеспечение более высоких пенсий за счет разнообразия пенсионных источников: не только за счет выплат из госбюджета, но и соответствующих доходов и выплат фондов, а также накопление сбережений в республике, которые будут направлены на развитие экономики», - заявил Мартиросян.