Մոտ 2000 մարդ՝ հիմնականում կանայք, Լեհաստանի մայրաքաղաքում բողոքի  ցույցի են դուրս եկել  հղիության ընդհատման մասին օրենքի խստացման դեմ:
Հունվարի 13-ին Վարշավայում լեհական Սեյմի շենքի մոտ  հավաքված ցուցարարներն իրենց ձեռքերում ունեին ցուցանակներ՝   «Ամոթ», «Օգնությունը բժշկական է, ոչ թե աստվածային», «Կանայք առանց աբորտների կմահանան» արտահայտություններով:
Լեհաստանի խորհրդարանը հունվարի 10-ին  հատուկ խորհրդարանական հանձնաժողով օրինագիծ էր ուղարկել, ըստ որի, նույնիսկ պտղի սխալ ձեւավորումը այլեւս հիմք չի լինի հղիության ընդհատման թույլտվության համար: Միեւնույն ժամանակ, Սեյմի պատգամավորների մեծամասնությունը, ներառյալ լիբերալ ընդդիմությունից մոտ 30 քաղաքական գործիչ, դեմ են  հղիության ընդհատման օրենքի լիբերալիզացմանը։
Լեհաստանում 2015 թվականից իշխող «Իրավունք եւ արդարություն» կուսակցությունը պահպանողական ընտանեկան քաղաքականություն է վարում, հաղորդում է AFP գործակալությունը: Այսպիսով, երկրի իշխանություններն արդեն իսկ դադարեցրել են արհեստական հղիությանը տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունը, ինչպես նաեւ սահմանել  հակաբեղմնավորիչ դեղամիջոցների բաց թողումը միայն դեղատոմսերով: 2016 թ. հոկտեմբերին զանգվածային բողոքներից հետո Սեյմը մերժել էր հղիության ընդհատման լրիվ արգելման մասին օրինագիծը։

Около 2000 человек, в основном женщин, провели в столице Польши акцию протеста против ужесточения закона об абортах, сообщает DW.
Протестующие, пришедшие 13 января, к зданию польского Сейма в Варшаве, держали в руках транспаранты «Позор!», «Помощь медицинская, не божья», «Женщины без абортов будут умирать».
Польский парламент 10 января, направил на рассмотрение в специальную парламентскую комиссию законопроект, согласно которому даже неправильное формирование плода более не будет являться условием для разрешения на аборт. Одновременно большинство депутатов Сейма, включая порядка 30 политиков из числа либеральной оппозиции, проголосовали против либерализации законов об абортах.
Правящая в Польше с 2015 года партия «Закон и справедливость» проводит консервативную семейную политику, напоминает агентство AFP. Так, власти страны уже прекратили финансовую поддержку искусственного оплодотворения, а также разрешили отпуск противозачаточных таблеток только по рецептам. В октябре 2016 года Сейм после массовых протестов отклонил законопроект о практически полном запрете абортов.