Թուրքիայի վարչապետի մամուլի քարտուղար Իբրահիմ Կալինը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնի՝ իր վերահսկողության տակ գտնվող սիրիական տարածքներում սահմանային անվտանգության ուժերի ստեղծման պլանները անընդունելի են, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«ԱՄՆ-ն քայլեր է ձեռնարկում, որոնք լեգիտիմացնում են ահաբեկչական կազմակերպությունը. սա մտահոգիչ է: <...> Մենք պահպանում ենք ահաբեկչության դեմ ցանկացած պայքարի մեր իրավունքը: Մեր պայքարը ահաբեկչական կազմակերպությունների դեմ կշարունակվի ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ դրանից դուրս: Թուրքիան կձեռնարկի բոլոր միջոցները իր անվտանգության ապահովման համար», - Կալինին մեջբերում է NTV հեռուստաալիքը:
Հիշեցնենք, որ այսօր ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Իսլամական պետություն» խմբավորման դեմ պայքարի կոալիցիան ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ սկսել է Սիրիայում սահմանային անվտանգության ուժերի ստեղծումը:
Թուրքական լրատվամիջոցները վերջին երկու օրվա ընթացքում հայտնում են թուրքական զինված ուժերի կողմից Աֆրինայում YPG- ի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքների գնդակոծման մասին: Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը այսօր հայտարարել էր, որ Սիրիայի հյուսիս-արեւմուտքում գտնվող Աֆրինա շրջանում քրդական ինքնապաշտպանական ուժերի (YPG) դեմ գործողություններում Անկարան ակնկալում է Վաշինգտոնի աջակցությունը:

Планы Вашингтона по созданию так называемых сил безопасности границы на подконтрольной ему территории Сирии неприемлемы, заявил пресс-секретарь президента Турции Ибрагим Калын, передает РИА Новости.
«США предпринимает шаги, которые узаконивают террористическую организацию, — это вызывает беспокойство. <…> Оставляем за собой право на любую борьбу с терроризмом. Наша борьба с террористическими организациями будет продолжаться как внутри страны, так и за ее пределами. Турция примет все меры для обеспечения своей безопасности», — цитирует Калына телеканал NTV.
Как сообщил ранее изданию Defense Post официальный представитель коалиции во главе с США по борьбе с группировкой «Исламское государство», коалиция приступила в Сирии к созданию так называемых «сил безопасности границы»  на подконтрольной ей территории.
По его словам, проамериканская коалиция работает совместно с Сирийскими демократическими силами над созданием и обучением новых сил безопасности границы. Подготовку около 230 человек, конечная цель создать группировку примерно в тридцать тысяч человек.
Сообщения о новой инициативе США появились на фоне важных заявлений со стороны президента Турции Тайипа Эрдогана. Накануне он сообщил, что армия может в течение ближайшей недели начать операцию в регионах Манбидж и Африн, подконтрольных YPG — вооруженным формированиям сирийских курдов, которые являются союзниками США. При этом Эрдоган хоть и обрушился на Соединенные Штаты с жесткой критикой, но выразил надежду, что Вашингтон поддержит усилия Анкары.