Ռեմբրանդի «Խաչից իջեցումը» օֆորտը  (1633) վաճառվել է 37 հազար լեյով (8,2 հազար եվրո)՝  Ռումինիայում  մեկնարկած Alis բուխարեստյան առաջին աճուրդում։ Այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը` վկայակոչելով Agerpres գործակալությունը:
Փորագրությունն աճուրդի էր հանվել 9-12 հազար եվրո նախնական արժեքով:
Alis-ը ռումինական տասնյակ աճուրդային տներից մեկն է, որոնք աճուրդի են հանում արվեստի գործեր։ Բոլոր դրանք բացվել են վերջին 15 տարվա ընթացքում։ Այստեղ գները բավականին ցածր են, այս շուկայի շրջանառությամբ  Ռումինիան Եվրոպայում զբաղեցնում է վերջին տեղերից մեկը։ Տարեկան երկրում արվեստի գործերի ստեղծման համար ներդրումներ են կատարում ընդամենը մոտ 200 կոլեկցիոներներ։

Офорт Рембрандта «Снятие с креста» (1633) продан за 37 тыс. леев (€8,2 тыс.) на бухарестском аукционе Alis - первом в Румынии в начавшемся году. Об этом сообщает ТАСС  со ссылкой на агентство Agerpres.
Гравюра была выставлена на торги по стартовой цене в €9-12 тыс. Офорт является вариацией на тему написанной Рембрандтом за 20 лет до этого картины «Снятие с креста»,  которая выставлена в Эрмитаже.
Alis - один из примерно десятка румынских аукционных домов, которые продают произведения искусства. Все они открылись в последние 15 лет. Цены здесь достаточно низкие, и по обороту этого рынка Румыния занимает одно из последних мест в Европе, отмечала "Финансовая газета". Регулярно инвестируют в произведения искусства в стране всего около 200 коллекционеров.