Հայաստանի ապագա նախագահը պետք է տիրապետի օտար լեզուների, ունենա լայն կապեր թե՛ սփյուռքում, թե՛ Հայաստանում, վայելի հեղինակություն եւ որ ամենակարեւորն է՝ անկողմնակալ մարդ լինի, ով երբեք քաղաքականությամբ չի զբաղվել եւ կուսակցության անդամ չի եղել: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 16-ին, «Հայաստանի ազգային հերոս» բարձրագույն կոչմանն արժանացած Հովհաննես Չեքիջյանին Հայրենիքի շքանշանի հանձնման հանդիսավոր արարողությունից հետո մտավորականների հետ հանդիպմանն ասել է նախագահը:
Հանդիպման սկզբում Նախագահը, նշելով, որ անցած տարիներին պարբերաբար հանդիպումներ է ունեցել մտավորականության ներկայացուցիչների հետ, եւս մեկ անգամ ընդգծել է երկրի կյանքում մտավորականության դերն ու առաքելությունը եւ առաջարկել բաց ու անկաշկանդ մթնոլորտում խոսել Հայաստանի եւ նրա ապագայի մասին հատկապես Սահմանադրության փոփոխություններից հետո կառավարման նոր համակարգի պայմաններում` ակնկալելով լսել մտավորականների տեսակետները, առաջարկությունները, ինչպես նաեւ մտահոգություններն ու գնահատականները երկրի իրականության վերաբերյալ:
Հանդիպման մասնակիցները կարեւորել են նման հանդիպումներն ու քննարկումները, խոսել Հայաստանի ապագայի իրենց պատկերացումների, հասարակությանն այսօր մտահոգող խնդիրների, այդ թվում՝ երիտասարդների կրթության, պետության քաղաքացի դաստիարակելու գործում մշակույթի մեծ դերի, հայոց լեզվի անաղարտության պահպանման եւ մի շարք այլ խնդիրների մասին:
Նախագահը պատասխանել է նաեւ մտավորականներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են երկրի անվտանգությանը, պաշտպանությանը, արտաքին քաղաքականությանը: Հանդիպման մասնակիցները Հանրապետության Նախագահից հետաքրքրվել են, թե նա՝ որպես երկրում երկար տարիներ բազմաթիվ պատասխանատու պաշտոններ զբաղեցրած, բազում դժվարություններով ու պատերազմի բովով անցած անձ եւ քաղաքական առաջնորդ, ինչպիսի՞ն է պատկերացնում ապագա նախագահին, ըստ նրա ի՞նչ չափորոշիչների պետք է համապատասխանի Հանրապետության հաջորդ նախագահը:
Ներկայացնելով իր պատկերացումը Հանրապետության ապագա նախագահի մասին՝ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ կարծում է՝ խոսք պետք է գնա մի մարդու, մի անհատի մասին, ով անցած ճանապարհ ունի, ունի ճանաչում եւ՛ երկրի ներսում, եւ՛ դրսում, կարող է պատշաճ մակարդակով, ըստ արժանվույն ներկայացնել Հայաստանն արտերկրում, այսինքն՝ կատարել իր ներկայացուցչական ֆունկցիաները եւ՛ երկրի ներսում, եւ՛ երկրից դուրս: Ապագա նախագահը, Սերժ Սարգսյանի պատկերացմամբ, պետք է տիրապետի օտար լեզուների, ունենա լայն կապեր թե՛ սփյուռքում, թե՛ Հայաստանում, վայելի հեղինակություն եւ որ ամենակարեւորն է՝ անկողմնակալ մարդ լինի, ով երբեք քաղաքականությամբ չի զբաղվել եւ կուսակցության անդամ չի եղել:

YEREVAN.- The next president should know foreign languages, have broad connections in both Diaspora and Armenia, enjoy high reputation, and what is most important, be an impartial individual who has never been in politics and has never been a member of any political party, Armenian President Serzh Sargsyan noted following the solemn ceremony of handing “Order of Homeland” to National Hero of Armenia Hovhannes Chekijyan. President Sargsyan had a meeting with some of the intellectuals that attended the ceremony around a tea table, the press service of the Armenian President’s Office reported.
At the beginning of the meeting noting that during the past years he periodically held meetings with intellectuals, President Serzh Sargsyan once again underlined the role and the mission of the intellectuals in the life of the country and offered to have an open and sincere discussion about Armenia and its future, particularly, under the light of the new governance system as a result of the Constitutional changes. Serzh Sargsyan expected to hear the positions, suggestions, as well as concerns and assessments of the intellectuals on the reality in the country.
The participants of the meeting highlighted such meetings and discussions, talked about their visions of Armenia’s future, issues of public concern, including education of the youth, the huge role of the state to educate good citizens, preservation of the purity of the Armenian language and a number of other issues.
The President also answered the questions of the intellectuals that referred to the security of the country and foreign policy. The participants of the meeting asked President Sargsyan, as a person who has run very important positions for years and has passed through the hardships of the war, what criteria the next president of the Republic should meet.
Presenting his vision on the next president of the Republic of Armenia, Serzh Sargsyan noted that the person to assume that post should be someone who has passed a serious path, has reputation inside the country and abroad, and can properly present Armenia in other countries, meaning to fulfill his representative functions.