Հայաստանի ապագա նախագահը պետք է տիրապետի օտար լեզուների, ունենա լայն կապեր թե՛ սփյուռքում, թե՛ Հայաստանում, վայելի հեղինակություն եւ որ ամենակարեւորն է՝ անկողմնակալ մարդ լինի, ով երբեք քաղաքականությամբ չի զբաղվել եւ կուսակցության անդամ չի եղել: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 16-ին, «Հայաստանի ազգային հերոս» բարձրագույն կոչմանն արժանացած Հովհաննես Չեքիջյանին Հայրենիքի շքանշանի հանձնման հանդիսավոր արարողությունից հետո մտավորականների հետ հանդիպմանն ասել է նախագահը:
Հանդիպման սկզբում Նախագահը, նշելով, որ անցած տարիներին պարբերաբար հանդիպումներ է ունեցել մտավորականության ներկայացուցիչների հետ, եւս մեկ անգամ ընդգծել է երկրի կյանքում մտավորականության դերն ու առաքելությունը եւ առաջարկել բաց ու անկաշկանդ մթնոլորտում խոսել Հայաստանի եւ նրա ապագայի մասին հատկապես Սահմանադրության փոփոխություններից հետո կառավարման նոր համակարգի պայմաններում` ակնկալելով լսել մտավորականների տեսակետները, առաջարկությունները, ինչպես նաեւ մտահոգություններն ու գնահատականները երկրի իրականության վերաբերյալ:
Հանդիպման մասնակիցները կարեւորել են նման հանդիպումներն ու քննարկումները, խոսել Հայաստանի ապագայի իրենց պատկերացումների, հասարակությանն այսօր մտահոգող խնդիրների, այդ թվում՝ երիտասարդների կրթության, պետության քաղաքացի դաստիարակելու գործում մշակույթի մեծ դերի, հայոց լեզվի անաղարտության պահպանման եւ մի շարք այլ խնդիրների մասին:
Նախագահը պատասխանել է նաեւ մտավորականներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են երկրի անվտանգությանը, պաշտպանությանը, արտաքին քաղաքականությանը: Հանդիպման մասնակիցները Հանրապետության Նախագահից հետաքրքրվել են, թե նա՝ որպես երկրում երկար տարիներ բազմաթիվ պատասխանատու պաշտոններ զբաղեցրած, բազում դժվարություններով ու պատերազմի բովով անցած անձ եւ քաղաքական առաջնորդ, ինչպիսի՞ն է պատկերացնում ապագա նախագահին, ըստ նրա ի՞նչ չափորոշիչների պետք է համապատասխանի Հանրապետության հաջորդ նախագահը:
Ներկայացնելով իր պատկերացումը Հանրապետության ապագա նախագահի մասին՝ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ կարծում է՝ խոսք պետք է գնա մի մարդու, մի անհատի մասին, ով անցած ճանապարհ ունի, ունի ճանաչում եւ՛ երկրի ներսում, եւ՛ դրսում, կարող է պատշաճ մակարդակով, ըստ արժանվույն ներկայացնել Հայաստանն արտերկրում, այսինքն՝ կատարել իր ներկայացուցչական ֆունկցիաները եւ՛ երկրի ներսում, եւ՛ երկրից դուրս: Ապագա նախագահը, Սերժ Սարգսյանի պատկերացմամբ, պետք է տիրապետի օտար լեզուների, ունենա լայն կապեր թե՛ սփյուռքում, թե՛ Հայաստանում, վայելի հեղինակություն եւ որ ամենակարեւորն է՝ անկողմնակալ մարդ լինի, ով երբեք քաղաքականությամբ չի զբաղվել եւ կուսակցության անդամ չի եղել:

Будущий президент Армении должен знать иностранные языки, иметь широкие связи, как в Диаспоре, так и в Армении, иметь репутацию и, самое главное, должен быть беспристрастным человеком, который никогда раньше не занимался политикой и никогда не был членом какой-либо партии. Об этом, после торжественной церемонии вручения награды «Национальный герой Армении» народному артисту Армении, главе национального академического хора Ованесу Чекиджяну, на встрече с представителями интеллигенции 16 января заявил действующий президент Армении Серж Саргсян.
Президент отметил, что в последние годы он регулярно проводил встречи с представителями интеллигенции, предложил выступать в открытой и легкой атмосфере, обсуждая вопросы будущего Армении, особенно после конституционных изменений, в условиях новой системы управления, ожидая услышать мнения и предложения от интеллектуального сообщества, а также оценки по проблемам и имеющейся в стране реальности.
Участники встречи отмечают важность таких встреч и обсуждений, говорили о своих идеях относительно видения будущего Армении, о проблемах беспокоящих современное общество, в том числе о воспитании молодежи, о большой роли культуры в деле воспитания для государства гражданина, о сохранении чистоты армянского языка и ряда других вопросов.
Участники встречи поинтересовались у него, каким, на его взгляд, должен быть будущий президент Армении.
Представляя свое видение будущего президента Армении, Серж Саргсян отметил, что это должен быть человек, имеющий богатое прошлое, прошедший длинный путь, известен как в Армении, так и за рубежом, который сможет достойно представить Армению на международном уровне, то есть, сможет выполнять свои представительские функции как внутри страны, так и за ее пределами.