2017 թվականին Վրաստանի տարածքում թմրամոլության ստուգմամբ հայտնաբերվել է 5 հազար 74 մարդու կողմից կանեփի եւ դրանից արտադրանքի օգտագործման փաստ: Այս մասին նշված է «Նովոստի Գրուզիային» երկրի ՆԳՆ-ի տրամադրած վիճակագրական տվյալներում:
Փաստաթղթից հետեւում է, որ 2017-ին թմրամոլության ստուգման է ենթարկվել ավելի քան 13 հազար մարդ: Ըստ որում՝ նրանցից ավելի քան 6,6 հազարի դեպքում թմրանյութերի օգտագործման թեստը դրական է եղել:
Կանեփ օգտագործող ամենամեծ թվով մարդ հայտնաբերվել է 2017-ի հունվարին՝ 684: Մի փոքր ավելի քիչ՝ 640 մարդ, որոնք թեթեւ թմրանյութեր են օգտագործել, հայտնաբերվել են փետրվարին: Երրորդ տեղում են նոյեմբերի ցուցանիշները՝ 526 մարդ:
Վրաստանի ՆԳՆ-ից հայտնել են, որ այս տվյալները վերաբերում են ինչպես այն մարդկանց, որոնց ոստիկանության աշխատակիցներն են թմրամոլության ստուգման տարել, այնպես էլ այն քաղաքացիներին, որոնք ձերբակալվել են խուլիգանության, կողոպուտի, ավազակության, սպանության, զենք ապօրինի պահել-կրելու, այլ քրեական հանցագործություններ կատարելու համար, դարձել են ճանապարհային պատահարի մասնակից:
Հստակեցվում է, որ ներկայացված վիճակագրության մեջ խոսքը վերաբերում է փոքր դոզաներով թմրամիջոցներին, որը նախատեսված է Վրաստանի Վարչական իրավախախտումների օրենսգրքի 45-րդ հոդվածով՝ «թմրամիջոցների ապօրինի արտադրություն, ձեռքբերում, պահում, տեղափոխում, փոխանցում եւ/կամ առանց բժշկի նշանակման օգտագործում»:
Այս իրավախախտումը պատժվում է 500 լարի (196 դոլարից ավելի) տուգանքով կամ 1-ից մինչեւ 6 ամիս ուղղիչ աշխատանքով:

Наркологическая проверка по масштабу Грузии в 2017 году выявила факт употребления конопли и ее продуктов в отношении  5 тысяч 74 человек. Об этом говорится в статистических данных, предоставленных «Новости-Грузия»  министерством внутренних дел страны.
Из документа также следует, что за 2017 год наркологической проверке подверглись более 13 тысяч человек. При  этом у более 6,6 тысяч из них  тест на употребление наркотиков оказался положительным.
Больше всех людей, употребляющих коноплю, было выявлено в январе 2017 года  — 684 человека. Чуть меньше — 640 человек, использовавших  легкие наркотики, были выявлены в феврале. На третьем месте – показатели ноября:  526 человек.
Вместе с тем, в МВД Грузии сообщили, что данные касаются как людей, которых сотрудники полиции сами забрали на наркологическую проверку, так и тех граждан, которые были задержаны за хулиганство, грабеж, разбой, убийство, незаконное хранение, ношение оружия, совершение прочих уголовных преступления, стали участниками ДТП.
В МВД также уточняют, что в предоставленной статистике речь идет о наркотических средствах в малых дозах, предусмотренными 45-й статьей «незаконное производство, приобретение, хранение, перевозка, пересылка и/или потребление без назначения врача наркотического средства, его аналога или прекурсора» Кодекса административных правонарушений Грузии.
Это нарушение наказывается  штрафом в размере 500 лари (более 196 долларов) или исправительными работами сроком от 1 до 6 месяцев.