Հինգշաբթի հանրապետական 20 կոնգրեսականներ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի քննարկմանն են ներկայացրել Իրանի դեմ կրկնակի պատժամիջոցների սահմանման պայմանների մասին օրինագիծը, որոնք նախկինում հանվել էին Իրանի միջուկային համաձայնագրի՝ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի իրականացման շրջանակում: Այս մասին նշված է նախաձեռնության հեղինակ Իլինոյսից ընտրված ստորին պալատի անդամ Պիտեր Ռոսքամի կայքում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Տեքստի համաձայն՝ միջոցառումները, որոնց գործողությունը կասեցվել էր 2016-ի հունվարին, կրկին ուժի մեջ կմտնեն, եթե Իրանը շարունակի բալիստիկ հրթիռների մշակումն ու փորձարկումները, որոնք կարող են միջուկային մարտագլխիկ կրել, կամ ռազմական ուրանի կամ պլուտոնիումի արտադրության ենթակառուցվածք ստեղծի:
Օրինագիծը ԱՄՆ նախագահին պարտավորեցնում է յուրաքանչյուր 90 օրը մեկ  Կոնգրեսին իրազեկել, որ Թեհրանը միջուկային զենք եւ հրթիռներ չի ստեղծում, ինչպես նաեւ տեսուչներին թույլ է տալիս իր օբյեկտներ մուտք գործել: Եթե երկրի ղեկավարը դա չանի, համաձայնագրի շրջանակում կասեցված պատժամիջոցային ռեժիմը կրկին կգործարկվի:

A group of 20 republicans on Thursday submitted to the House of Representatives a bill to place stringent restrictions on Iran’s nuclear program, U.S. Representative Peter Roskam said in a statement.
According to the statement, the measures that were suspended in January 2016 will come into force again if Iran continues to test ballistic missiles program or produce sufficient weapons-grade uranium or plutonium for a nuclear weapon.
The bill obliges the US president to notify the Congress every 90 days that Tehran does not create nuclear weapons and missiles, and also allows inspectors to visit its facilities.
Donald Trump has waived a raft of sanctions against Iran as required under a 2015 nuclear agreement, but the US president warned European allies and Congress it will be the last such waiver he signs if they fail to agree to radical changes.