ԱՄՆ-ի օդանավակայաններում անձնագրային վերահսկողությունը խստացել է։ Անվտանգության աշխատակիցները լիազորվել են առգրավել  ուղեւորների ցանկացած գաջեթ, եթե դրանց գաղտնաբառը չտրամադրվի, հաղորդում է The Sun-ը։
Նախկինում սահմանապահներն իրավունք ունեին արագ ստուգել միացված  նոթբուքերը եւ սմարթֆոնները եւ ուղեւորներին ուղարկել հետագա ստուգման: «Ճանապարհորդները պարտավոր էին ներկայացնել էլեկտրոնային տեխնիկան եւ նրանցում պարունակվող տեղեկությունը, որը թույլ էր տալիս ստուգել տեխնիկան եւ դրա բովանդակությունը»,-ասվում է նոր կանոններում:
Այն դեպքում, երբ օտարերկրացիները հրաժարվեն տրամադրել լրիվ  հասանելիություն իրենց  գաջեթում եղած  տեղեկությանը,  նրանց  կարող են մերժել ԱՄՆ տարածք մուտք գործել  կամ առգրավվել սարքը:
Առաջին հերթին՝  ԱՄՆ-ի Անվտանգության ծառայությունը ստուգում է ահաբեկիչների հետ օտարերկրացիների հնարավոր կապը, նրանց կողմից մանկապղծության, արտահանման վերահսկման կանոնների եւ մտավոր սեփականության իրավունքի խախտումների հնարավորությունը:

Passport control at U.S. airports has become tougher. Security officials were authorized to confiscate any gadgets from passengers who refused to provide a password from the device, Lenta reports citing The Sun.
Previously, border guards already had the right to quickly inspect the laptops and smartphones and send passengers for further verification if needed.
According to the new rule, travelers are required to give electronic devices and the information contained in them in a state that allows checking the device and its contents.
In the event that foreigners refuse to provide full access to all information on their gadget, they may be denied an access to the U.S. territory or the device can be confiscated.